Olumlu Gelişmelerden Memnuniyet Duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığınca, Körfez bölgesinde ihtilafın çözümüne yönelik son günlerde yaşanan olumlu gelişmelerin “memnuniyetle” karşılandığı duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı, Körfez ihtilafının çözümüne yönelik girişimler hakkında bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Körfez bölgesinde 2017 Haziran ayından bu yana devam eden ihtilafın çözümüne yönelik olarak son günlerde yaşanan olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. İhtilafın çözüme kavuşturulması için bugüne kadar yoğun temas ve girişimlerde bulunan Kuveyt liderliğinin samimi çabalarını takdirle karşılıyoruz. Temennimiz söz konusu ihtilafın biran önce koşulsuz diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması ve Katar’ın maruz bırakıldığı haksız abluka ve müeyyidelerin daha fazla gecikmeksizin sona ermesidir.” 

Açıklamada, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarı için çaba sarf etmeyi sürdüreceği de kaydedildi. 

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Körfez krizinin çözümüne yönelik ilerlemeden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın haberine göre Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf, Körfez krizinin çözüme ulaşması yolunda kaydedilen ilerlemeden övgüyle söz etti.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf, “kardeşler arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi”,  “Körfez ve Arap dayanışması”nın sağlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Anlaşmaya giden yoldaki gelişmelerin ilgili tarafların halkalarının yüksek maslahatlarının gerçekleşmesi yönündeki arzusunu yansıttığını belirten Şeyh Nevvaf, anlaşmazlığın ilk gününden itibaren eski Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın çözüm için gösterdiği çabaları hatırlatarak anlaşmanın temellerini merhum Kuveyt Emiri’nin attığını dile getirdi. 

Şeyh Nevvaf, Bu tarihi adımı atmaya istekli oldukları için Körfez liderlerini ve Kuveyt’in yürüttüğü arabuluculuk çabalarına verdikleri destekten dolayı tüm dost ülkeleri takdirle andı. 

Kuveyt Emiri, ABD’nin, bölgede güvenliğin ve istikrarın sürmesi yönündeki taahhüdünü yansıtan destekleyici çabalarından dolayı ABD Başkanı Donald Trump’a da teşekkür etti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.