Olumsuz Duygular Hayatınızı Kısaltır: “Zihninizi Kontrol Altında Tutun”

Şüphesiz ki insanlar duygularıyla hareket eder; ama duyguların kontrolden çıkabileceği bir nokta vardır.

Birçok insan dış görünüşüne dikkat eder. Bu önemli bir şeydir fakat esas olan kişinin zihnine dikkat etmesidir.

© Emma Morley

Kendini sinirli hissetmek hoş olmayan bir duygu iken, halinden memnun olmak güzeldir. İnsanlar sevinç, mutluluk, öfke, üzüntü, korku ve benzerleri duygularla donatılmış olarak dünyaya gelir. Önemli olan dengeli olmak, yani aşırı uçlara gitmemektir.

Duyguların sağlığınız üzerindeki etkisi, modern tıp kadar güçlüdür

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin bildirdiğine göre, olumsuz kişilik özellikleri fiziksel sağlığa olumsuz etki eder. Bunlar kıskançlık, depresyon, yalnızlık, suçluluk, korku ve endişe gibi duygular, kuruntu ve öfkedir.

Çabuk mu sinirlenirsiniz? Küçük şeylere takılır mısınız? Eğer öyleyse, sadece başkalarının iyiliği için değil, kendi zihinsel ve fiziksel sağlığınız için sakinleşip, kendi içinize bakma zamanı gelmiş olabilir.

© Wikipedia | Machine Elf 1735

Duyguların sağlığa olan etkisinin en güçlü kanıtı, iyimserlik ve öfkede görülür. Birincisi uzun ömürle, ikincisi baş ağrısı, hatta kardiyovasküler hastalıklarla ilgilidir ve yaşam süresini kısaltır.

Çok sayıda örnek vardır.

Zihinsel durumunuz, fiziksel bedeninizde hayal ettiğinizden daha büyük bir etkiye sahiptir!

Geleneksel Çin tıbbı da aynı şeyi söylüyor

Kariyerine modern batı tıbbıyla başlayan Dr. Hu Naiwen, daha sonra bir Geleneksel Çin Tıbbı (Traditional Chinese Medicine-TCM) uygulayıcısı olmuştur ve yaklaşık 40 yıldır kendi TCM kliniğini işletmektedir. TCM perspektifinden duygular ve hastalıklar arasındaki ilişkiyi şöyle açıklıyor:

© Minghui

İlk olarak, tüm hastalık kök nedenleri vardır ve bu kökler içsel ya da dışsal olarak kategorize edilir. İçsel kökler büyük ölçüde kişinin duyguları, istekleri ve zihinsel durumu ile ilişkilidir. Dışsal kökler ise bir kişinin vücudunun dışındaki herhangi bir şeyle bağlantılıdır.

Dr. Hu The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, “Bir örnek vermek gerekirse, yüksek tansiyon ve diyabet, büyük ölçüde kişinin içsel, duygusal durumundan kaynaklanıyor” diyor. “Öyleyse kişinin duygusal durumunu dengeye kavuşturması ve bir şeyleri çok sevmek ya da sevmemek gibi aşırı uçlara gitmemesi önemlidir.”

Dr. Hu, uykusuzluğun yanı sıra üzüntü, endişe ve depresyonla, “üç yüksek” denilen, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve yüksek trigliserit içeren yüksek kan lipidleri gibi şartların da bir arada görüldüğünü söylüyor. Kuşkusuz başka faktörler de vardır, ancak duyguların sağlık üzerinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Başka bir örnek, şehvetin ardından gelen aşırı cinsel aktiviteden kaynaklanan böbrek hasarıdır.

Geleneksel Çin düşüncesinde, herhangi bir türdeki aşırı duygunun, “qi” için zararlı olduğuna ve bunun da kişinin iç organlarına zarar verebileceğine inanılır.

Daoist bilge Lao Zi şöyle der: “Aşk tüm tutkuların en güçlüsüdür, çünkü aynı anda zihne, kalbe ve duygulara saldırır.”

Su kristalleri ile yapılan deneyler

Dr. Masaru Emoto, insan aklındaki niyetin maddeye etki edebileceğini kanıtladı.

İnsan aklındaki hem olumlu hem de olumsuz niyeti, düşünceler ve kelimelerle su parçacıklarına yönlendirdi.

 

© Ofis Masaru Emoto, LLC

Olumlu zihinsel niyetler, güzel, düzenli, karmaşık kalıplarla sonuçlanır ve olumsuz zihinsel niyetler de, düzensiz, dağınık şekiller üretir.

İlginçtir ki, insan vücudu büyük ölçüde sudan oluşur. Bu yüzden Dr. Emoto’nun deneyleri ışığında, düşüncelerin vücudunuz üzerindeki etkisini bir düşünün.

İşte “sevgi ve şükran” kelimelerine maruz kalan bir donmuş su kristalinin büyütülmüş bir görüntüsü.

© Ofis Masaru Emoto, LLC

İşte bir heavy metal şarkıdan sonraki bir su kristali görüntüsü

© Ofis Masaru Emoto, LLC

Tchaikovsky tarafından bestelenen Kuğu Gölü dinletilen su, bu güzel desene dönüştü

© Ofis Masaru Emoto, LLC

“Senden nefret ediyorum” sözlerinin sonucu şöyle oldu

© Ofis Masaru Emoto, LLC

“Teşekkür ederim”

© Ofis Masaru Emoto, LLC

Fujiwara barajından toplanan su, bir duaya maruz kalmadan önce

© Ofis Masaru Emoto, LLC

Aynı barajdaki aynı su – bir duadan sonra – bu tür bir deseni ortaya çıkardı

© Ofis Masaru Emoto, LLC

Fizikçi Dr. Li Chunbing, PureInsight’a şunları söyledi: “Düşüncelerimizi her zaman olumlu tutarsak, kendi bedenimizi arındırırız, böylece güzel ve sağlıklı oluruz. Düşüncelerimizi her zaman olumlu tutarsak, çevremizi ve etrafımızdaki insanları da arındırırız.”

“Bu felsefeyi [Dr. Emoto’nun felsefesini] su kristali deneylerinde açıkça görmek oldukça etkileyicidir. Dünyayı arındırmanın en direkt yolu, düşünceleri olumlu tutmaktır. İnsanların bu noktayı görebilmesi, dünya üzerinde muazzam bir etki yaratacaktır.”

Antik kültürlerin bakış açısından

İnsanın kendisini duyguların esaretinden kurtarma çabası, Doğu’da ve Batı’da yüzyıllardır tekrar tekrar anlatılan bir konudur. Bu insanların kaya gibi duygusuz olması gerektiği anlamına gelmez. Aslında insanlar duyguları ve arzuları daha hafif bir şekilde ele almalıdır.

Eski bir Yunan filozofu olan Epictetus bir zamanlar şöyle dedi: “Özgürlük, istenileni elde etmenin keyfi değildir. Özgürlük ancak arzuları kontrol ederek elde edilir.”

İki bin beş yüz yıl önce antik Hindistan’da, tarihi Buda olarak bilinen Sakyamuni bir zamanlar şöyle dedi: “Zihin her şeydir. Ne düşünürsen o olursun.”

Ne tür düşünceleriniz var? Dikkatle düşünün.

Duygularınızı sakinleştirmek için neler yapabilirsiniz

Her şey yolunda, ama ya günümüzün yoğun yaşam tarzında ve işlerin telaşla yürüdüğü bu dönemde, ödenecek faturalar, omuzlarınızda bir ipotek yükü ve besleyecek bir aileniz varsa… duygularınızı nasıl sakinleştirebilirsiniz?

İyi haber; modern insanın hayat tarzına uygun, ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve oldukça fazla sayıda kişi tarafından tavsiye edilen bir kitap var: Zhuan Falun.

©Epoch Times

Zhuan Falun’u okuyanlar, sigarayı ve diğer sağlıksız alışkanlıkları bırakmak da dâhil olmak üzere, sağlıklarında ve zihinsel durumlarındaki her türlü gelişmeyi tecrübe etmişlerdir.

David Bowie’nin davulcusu Sterling Campbell, Zhuan Falun’u okudu ve faydalarını çok derinden yaşadı. “Bir baktım ki artık sigara içmek, alkol ya da uyuşturucu almak istemiyorum” dedi. Kitaptaki rehberliği takip ettikten sonra sağlığı ve genel huzuru çarpıcı bir şekilde iyileşti.

Amerikan rock davulcusu Sterling Campbell New York’ta, 12 Ocak 2015 (© Epoch Times)

Vietnam’da bir eczacı olan Nguyen Van Thong, kitabı ne kadar tavsiye etse az olacağını söylüyor: “Zhuan Falun benim için tamamen yeni bir ufuk açtı; dünya görüşümü tamamen değiştirdi. Yaşamla, evrenle, bilim ve sağlık da dâhil olmak üzere sayısız konuyla ilgili bugüne kadar cevabını bulamadığım birçok soruya cevap verdi.”

Nguyen Van Thong, Zhuan Falun’u okuyor (© Epoch Times)

Bilgisayarda kitap okumak size göre bir şey değilse, yerel kitapçınızdan ya da internet üzerinden Cinius Kitabevi’nden bir Zhuan Falun kitabı alabilirsiniz veya websitesinden ücretsiz okuyabilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.