Omega-3 Zengini Semizotu

Vikipedia

Yazın en arsız sebzelerinden olan semizotu hem salata hem de yemek olarak tüketilir. Bahçelerde bostanlarda yabani ot olarak kendiliğinden yetişen semizotu daha dar yapraklı ve küçük , kültürü yapılanı ise daha ince ve iri yapraklıdır. Semizotu, en çok 30 cm. kadar boylanabilen bir ya da çok yıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlağa yakın oval biçimli, yeşil renkli etli ve sulu yaprakları vardır. Bu yapraklar ile yine etli ve sulu olan yaprak sapları yenilir.

 Kıymalı ve pirinçli yemeği yapılan semizotu salata veya yoğurtla da tüketilebilir. Çiğ olarak tüketilince daha faydalı olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca güney bölgelerinde salata gibi hazırlanan semizotundan yapılan saç böreği yazın en güzel tatlarındandır.

Semizotu kanamalara faydalıdır. Kandaki üre ve benzeri atıkları temizler. İdrar söktürerek böbreklerdeki kum ve taşı  döker. Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar,diyetlerde bol bol konulmasını tavsiye ediyor.

 * Semizotu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.

* Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir.

* Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır.  

Yoruma kapalı.