Ömer Çelik AİHM’in Demirtaş Kararıyla İlgili Konuştu

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AİHM’in Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili açıklama yaptı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in partisinin MKYK toplantısı sonrası açıklamaları şöyledir :

“Bunların yapıldığı dönemlere şahit olduğumuzda en önemli tavırlarımızdan biri işkenceye sıfır toleranstır. Bunların hepsini kaldırdık. Bu iddiayı dile getiren şahısların her gün adliye, güvenlik teşkilatını zan altında bırakmaya çalışan yeni bir açıklaması oluyor. Arama prosedürleri içtihatlara uygun bir şekilde yapılmaktadır. Denetleme mekanizmalarımız tarafından her gün denetleniyor. İşkenceye sıfır tolerans ilkesinde hiçbir şekilde gevşeme olamaz.

96 ülke ile uçuşlarımız düzenli olarak sürüyor. Covid ile ilgili tehlike ortaya çıktığında hiç şüphesiz tedbir alınacaktır. İstanbul’da tedbirlerden sonra rakam düşmeye başladı. Yasaklara tam uyulmasıyla ilgili hassasiyetin çok yüksek tutulması gerekiyor. Lütfen bu yasaklara kurallara tam olarak uyulması özellikle yılbaşı döneminde gayret sarf edelim.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2017’de gündemine taşınan Selahattin Demirtaş davasıyla ilgili kararı ile ilgili “Hukuk sistemimiz gerekçeli kararı değerlendirecektir. Değerlendirmesine göre bir yaklaşım üretilecektir.” ifadelerini kullandı.

Parlamenter sistem tartışmalarıyla ilgili ise “Parlamenter sistem bir tek AK Parti döneminde sağlıklı bir şekilde işletilmeye çalışıldı. Orada da kapatma davasıyla karşı karşıya kalındı” dedi.

AİHM’in gerekçeli kararında, Demirtaş’ın tutukluluğu için öne sürülen gerekçelerin yetersiz olduğuna, Demirtaş’ın hukuki değil, siyasi gerekçelerle tutuklu olduğu sonucuna vardı, seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine de hükmetti.

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 46’ncı maddesi gereği, Ankara’nın AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğünü vurgulayarak, karar yerine getirilmediği sürece Demirtaş’ın haklarının “sürekli ihlal” edilmiş sayılacağı uyarısında da bulundu.

Mahkeme kararı gereği Ankara, Demirtaş’a 3 bin 500 euro maddi ve 25 bin euro da manevi tazminatın yanı sıra 31 bin 900 euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.