Ordu’daki Siyanürlü Altın Madeninde Çalışmalar Durduruldu

Fotoğraf: ORÇEV

Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürlü altın madenine karşı çevrecilerin yürüttüğü mücadele kazanımla sonuçlandı. Altın madeninin ruhsatı Ordu İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Ekolojik talan, küresel iklim değişikliklerine neden olmaya, ekosistemin bozulması ve canlı varlıklarını tehdit etmeye devam ediyor. Ekolojik talanın yoğun şekilde yaşandığı bölgelerden biri de Karadeniz Bölgesi. Bölgede doğal dengenin bozulmaya başladığı akademik çalışmalara yansıdı. Yıllardır derelere Hidroelektirk Santral (HES) kurulan, vadilere maden ve taş ocağı açılan, denizlere ise kıyı dolgusu yapılan bölgede, ciddi iklim değişiklikleri yaşanıyor.

Ordu Fatsa’da siyanürle altın ayrıştıran işletmenin çalışmaları yargı kararıyla durduruldu. Madenin kapatılması için yıllardır mücadele veren çevreciler, “Bir yolunu bulup yeniden açabilirler. Kaygılıyız” diye konuştu.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, şirketin ÇED raporunda belirttiği miktarın üzerine çıkması nedeni ile faaliyetlerini durdurmasına yönelik mahkemeye başvurduklarını belirterek, uzun yıllar boyunca verdikleri mücadelenin sonucunu aldıklarını söyledi. Odabaş, “Uzun yıllar yaptığımız mücadele neticesinde Fatsa’da faaliyet göstermekte olan Altıntepe Madencilik Anonim Şirketi’nin altın çıkartma faaliyetleri, kendilerinin de ÇED raporunda belirttiği miktarların üzerinde üretim yaptıkları tespit edildiğinden ve bu tespiti de Maden Arama Genel Müdürlüğü de onayladığı için biz dernek olarak hukuki yollara başvurduk. Ordu İdare Mahkemesine burada yeterli üretimin yapıldığını belirtilen miktarların üzerine çıkıldığını belirttik. Bunun için faaliyetin durdurulması ve ruhsatın iptal edilmesi talebinde bulunduk. Ordu İdare Mahkemesi de bu talebimizi yerinde görerek ilgili şirketin ruhsatını ve saha genişletme çalışmasını durdurdu” dedi.

Odabaş, Valiliğin 14 Şubat’ta maden sahasındaki faaliyetlerin ikinci bir emre kadar durdurulduğunu firma yetkililerine tebliğ ettiğini belirtti. Odabaş, kentteki maden sahaları ile ilgili mücadelelerinin süreceğini kaydetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.