“Ortadoğu Anlaşması Yüzyılın En Alçak Planı”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdiği Orta Doğu barış planını “yüzyılın en alçak planı” olarak değerlendirdi.

Ruhani Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, “Bu aptalca girişimler, yetti. Yüzyılın en alçak planı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcı İshak Cihangiri’de yine Twitter üzerinden “yüzyılın en büyük utancı” şeklinde tanımladığı planın, Filistin halkının ve Müslüman bilinciyle başarısızlıkla sonuçlanacağını kaydetti.

Trump “Orta Doğu Barış Planı” nı Dün Dünyaya İlan Etmişti

ABD Başkanı Trump, anlaşmada şu tekliflerde bulunmuştu;

-ABD, plan dahilinde İsrail’in parçası olarak görülen topraklarda İsrail’in egemenliğini tanıyacak. Planda, İsrail’in vereceği toprak tavizlerinin gösterildiği kavramsal bir harita bulunuyor.

-Haritaya göre; Filistin toprakları iki katından fazlaya çıkacak ve Filistin’in başkenti Doğu Kudüs’te olacak. ABD bu noktada bir büyükelçilik açacak.

-Kudüs İsral’in “bölünmemiş başkenti” olarak kalacak.

-Filistinliler kendi bağımsız devletlerini kuracak. Fakat bu konuda çok az ayrıntı bulunuyor.

– Hiçbir Filistinli ya da İsrailli yerinden edilmeyecek.

-İsrail, Ürdün Kralı ile birlikte Mescid-i Aksa ve Harem-ül Şerif gibi kutsal topraklardaki statükonun (mevcut durum) korunması için çalışacak.

-Haritada Filistinlilere tahsis edilen topraklarda, dört yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmayacak. Bu süreçte Filistinliler, İsrail ile anlaşmayı müzakere edecek ve devlet olmak için gerekli kriterleri yerine getirecek.

-50 milyar dolarlık bir finansmanla yeni kurulacak Filistin devletinin ekonomisinin oluşturulmasına katkı sağlanacak.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ise, ABD Başkanı Trump’ın planının “tarihi Filistin”in sadece yüzde 15’ini Filistinlilere vereceğini iddia ediyor.

Filistin, İsrail’İn Altı Gün Savaşı’nda işgal ettiği Doğu Kudüs’ün kurulacak olan yeni devletin başkenti olmasını istiyor.

Anlaşmadaki “Filistinlilierin ve İsraillierin yerinden edilmeyeceğini” öngören madde, İsrail’İn Batı Şeria’daki işgal topraklarını meşrulaştırmayı hedefliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.