Oscar İlklere İmza Attı ve “The Hurt Locker” Ödülleri Topladı

NEW YORK(CİHAN)- Bu yıl “Avatar” ile “The Hurt Locker” en iddialı iki film Oscar’a aday gösterilmişti. Her iki filmde “en iyi film” dâhil olmak üzere 9 dalda Oscar’a aday gösterilirken sinema uzmanları bu iki filmin ödülleri toplayacağını öngörüyordu. Ancak The Hurt Locker deyim yerinde ise yüz milyonlarca dolara mal olan Avatar’ı Oscar gecesinde ezdi ve en iyi yönetmen, en iyi film ve senaryo dalları olmak üzere toplam 6 dalda ödül kazandı. Avatar ise üç dalda Oscar alırken bunların hepinsin de teknik alanda olmasıyla dikkat çekti.

Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) kısa adıyla ise Oscar olarak bilinen yılın en önemli sinema ödüllerinin dağıtıldığı tören Amerika’nın Los Angeles kenti Kodak Salonu’nda Pazar akşamı düzenlendi.

Savaşı yüceltmeyen ancak askerlerin cesaretini vurgulayan The Hurt Locker, aynı zamanda acıyı ve muharebenin bağımlılığını anlatıyor. Filmin yönetmeni Kathryn Bigelow eserinde, aynı anda dört kamera ile çekim yapıp bir askerden diğerine geçerek belgesel havasında film ortaya koymuş.

Ödül gecesinden önce Oscar’ı kazanan ilk kadın yönetmen olan Bigelow’un en büyük rakibi olarak Avatar’ın yönetmeni James Cameron gösteriliyordu. İki yönetmeni ilginç kılan ortak yanları ise eski karı-koca olmalarıydı. İki yönetmenin birbirleriyle eski-karı koca olarak yarışması da Oscar’ın tarihinde ilkler arasında yer aldı.

Düşük bütçeli (12 milyon dolar) bir savaş filmi olan The Hurt Locker’ın, tüm zamanların en büyük gişe hasılatını yapan ve şimdiye dek hiç görülmemiş özel efektlerle güçlendirilmiş üç boyutlu Avatar’ı Oscar gecesinde ezmesinin öyküsü de aslında başlı başına bir film konusu.

The Hurt Locker en iyi film ve yönetmen dışında en iyi ses kurgusu ve ses miksajı, senaryo ile kurgu dallarında da Oscar aldı. The Hurt Locker, Oscar ödülünün en önemli “big five” (beş büyük) ödülü olarak ifade edilen en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi aktör ile aktris ve en iyi senaryo ödüllerinin toplam üçünü kazandı.

Gişe rekortmeni Avatar ise ancak görsel efekt, set dekoratörü ve de sinematografi dallarında Oscar alabildi.

Birçok alanda ilklere sahne olan 82. Oscar ödül gecesinde en iyi kadın oyuncu dalında gerçek hayat hikâyesinden beyaz perdeye taşınan “The Blind Side” adlı filmdeki rolü ile Sandra Bullock kazandı. Bugüne kadar iki defa en iyi ve üç defa yardımcı erkek oyuncu olarak Oscar’a aday gösterilen Jeff Bridges, “Crazy Heart” filmindeki halk müziği sanatçısı rolü ile ödüle uzandı.

PRECİOUS İKİ OSCAR ALDI

Toplam 24 ödülün dağıtıldığı 82. Oscar gecesinde “Up” ile “Precious” filmleri de ikişer ödül kazandı. Precious filmindeki rolü ile en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne Mo’Nique seçildi. Talk-showcu olan Mo’Nique, Oscar ile birlikte bu ödülü alan en kilolu kadın sanatçı unvanını da elde etti. Bir kız çocuğunun ailesi tarafından cinsel tacize uğramasını konu edinen Precious, en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle layık görüldü.

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü ise “Inglourious Basterds” filmindeki performansı ile Christoph Waltz elde etti. Inglourious Basterds, çok tanıdık bir konuya sahip. II Dünya Savaşı yıllarında Yahudilerin Naziler tarafından soykırıma uğramasını temel konu edinen film bu defa bir fark olarak ünlü yönetmen Quentin Tarantino tarafından sinema salonlarına taşınmasıydı.

Alec Baldvin ve Steve Martin tarafından sunulan Oscar ödül gecesi ABC televizyonu tarafından naklen yayınlandı. Her bir Oscar heykelciği 34 santim boyunda ve 3 kilo 850 gram ağırlığında iken aynı zamanda da 24 ayar altın ile kaplı.

En iyi yabancı film ödülü Arjantin’e gitti. “The Secret in their Eyes” isimli Arjantin yapımlı film, en iyi yabancı film kategorisinde Oscar’ı kazandı. Yunus balıklarının Japonlar tarafından katlini konu alan “The Cove” en iyi belgesel ödülüne layık görüldü.

BU YIL OSCAR’DA İLKLER YAŞANDI

The Hurt Locker ile Avatar’ın Oscar’daki rekabetinde öylesine haksız bir durum söz konusu ki, işin doğrusu bu bile başlı başına bir filme konu olacak türden. The Hurt Locker kısıtlı sayıda izleyici ve sinema salonlarına ulaşabilmiş iken, Avatar tüm dünyada rüzgar gibi esti. Ancak Oscar’ı gecesinde dev bütçe yapılan ve yeni bir gezegen icat eden eser olan Avatar değil de bildik bir savaşı konu edinen, mütevazı bir anlayışla beyaz perdeye aktarılan The Hurt Locker elde etti.

Bu yıl Oscar’da birçok ilkler yaşandı. Bu ilkler arasında öne çıkanları şöyle özetleyebiliriz;

*Hem Avatar hem de Hurt Locker filmleri 9 dalda Oscar’a aday gösterildi ve her ikisi de savaşı konu ediniyor ancak farklı gezegenlerde.

*İki filmin yönetmeni eski karı-koca. Yani karı-kocanın boşandıktan sonra da rekabetleri Oscar’a kadar uzanmış durumda. Avatar’ı herkesin malumu Titanic filminin de yönetmeni olan James Cameron’ın vizyonundan sinemaseverlere ulaştı. Hurt Locker ise James Cameron’un eski eşi Kathryn Bigelow tarafından beyaz perdeye aktarıldı.

*Hurt Locker çok düşük bütçe ile çekilmiş (yaklaşık 11 milyon dolar). Avatar ise, bugüne kadar yapılmış en pahalı film (400 milyon dolar civarında) olma özelliğine sahip.

*Hurt Locker’ı Amerika genelinde ancak 12 milyon izleyiciye ulaşılabilmiş ve sadece “Independent” yani bağımsız sinemalarda gösterildi. Avatar ise sadece Amerika değil dünya genelinde milyonlara ulaşarak bugüne kadar en fazla gişe hasılatı yapan film odu.

*Bu yıl ilk defa bir kadın yönetmen “en iyi yönetmen” dalında Oscar’a aday. Bu Oscar tarihinde bir ilk olarak tarihe geçmiş durumda.

* Kathryn Bigelow Oscar tarihinde en iyi yönetmen ödülünü alan ilk kadın yönetmen oldu.

*Bir başka ilk ise Oscar’a yönetmen dalında ilk defa Afrika-Amerikan kökenli bir yönetmenin aday gösterilmesi oldu.

*Yine bir başka ilk bu sene, Oscar da 5 değil tam 10 aday “en iyi film” dalında mücadele etti.

*Bu sene yalnızca belli sayıdaki jürinin değil Akademi’nin 5 bin 830 üyesinin oyları ile Oscar sahiplerini buldu.

*Bu yıl ödül alan sanatçılara, ödül aldıktan sonra yapacakları konuşmaları için süre kısıtlaması getirildi.

*Bir önceki gece verilen en kötü film ödülleri (Ahududu) kapsamında en kötü kadın oyuncu seçilen Sandra Bullock, Oscar töreninde ise en iyi kadın başrol oyuncu ödülünün sahibi olarak ilginç bir tesadüfe imza attı.

İşte ödül kazananlar:

Uyarlama Senaryo: Geoffrey Flesher (Precious)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:Mo’Nique (Precious)

En İyi Kostüm: Sandy Powell (The Young Victorya)

En İyi Ses Montaj ve Kurgusu: The Hurt Locker

En İyi Görüntü Yönetmeni:Mauro Fiore (Avatar)

En İyi Film Müziği: Michael Giacchino (Up)

Sıradışı Göresel Efektler: Avatar

En İyi Yabancı Film: El Secreto de sus Ojos (Arjantin)

En iyi Erkek Oyuncu: Jeff Bridges (Crazy Heart)

En İyi Kadın Oyuncu: Sandra Bullock (The Blind Side)

En İyi Yönetmen:Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)

En İyi Film: The Hurt Locker

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.