Özbekistan Halk Hareketi Lideri Salih: ‘Abdullahdir Acil Bir Şekilde Serbest Bırakılmalı’

Fotoğraf:İHA

Özbekistan ERK Partisi Genel Başkanı ve Özbekistan Halk Hareketi Lideri Muhammed Salih, ülkelerinde tutuklanan yazar ve aydınların serbest bırakılması ilişkin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirzayev’e çağrıda bulundu.

Salih, Milli Güvenlik Servisi tarafından tutuklanan ve işkence yapılan Gazeteci Babamurad Abdullahdir’in hakkında, “Onun acil bir şekilde serbest bırakılmasını ve özür dilinmesini istiyoruz. Bunu yapanların da kanunlar çerçevesinde cezalarını alması lazım” dedi.

Özbekistan ERK Partisi Genel Başkanı ve Özbekistan Halk Hareketi Lideri Muhammed Salih, Milli Güvenlik Servisi tarafından Taşkent’e indiği esnada gözaltına alınarak tutuklanan, 5 gün sonra da ev hapsiyle cezalandırılan muhalif yazar Nurullah Atahan, Kiev’de gözaltına alınan Özbekistan Radyosunun eski müdürü Narzullah Ahucanov ve Taşkent’teki evinden kaçırılan gazeteci Babamurad Abdullahdir’in serbest bırakılmasına ilişkin çağrıda bulundu. Salih, Gazeteci Abdullahdir’in 14 yıl “Usman Haknazarov” adı altında Kerimov rejimiyle ilgili makaleler yayınladığını ve halk tarafından efsanevi kahraman olarak nitelendirildiğini belirtti. Abdullahir’in Mirzayev rejiminin reformalarını da desteklediğini ifade eden Salih, onun serbest bırakılması çağırısında bulundu. Kendisi de Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminde idam cezasına çarptırılan ancak sonrasında 15 yıl hapse mahkum edilen Salih 33 yıldır sürgün hayatı yaşıyor. Gözaltına alınan yazar ve aydınların serbest bırakılmasını isteyen Salih, Milli Güvenlik Servisi Başkanı Rustam Inoyatov’un Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirzayev’in güçlerini kullanmasını engellediğini iddia etti.

“Mirzayev’in reformlarına büyük engel oluşturulmakta”

Konu hakkında basın toplantısı düzenleyen Muhammed Salih, “Kuvvet yapısının en önemli yerlerde oturan Milli Güvenlik Servisi Başkanı Inoyatov liderliğinde çok zengin, etkili, toplumda ise büyük etkisi olan gruplar hala eski Kerimov siyasetini devam ettirmektedir. Mirzayev’in reformlarına büyük engel oluşturmaktadırlar. Bunu biz hep söyledik ve Mirzayev’i çok fazla bir şey yapmasak da en azından fırsat verelim dedik. Onunla yapıcı bir muhalefet yapmak istedim. Gerekirse gerçekten de niyeti samimiyse biz onu desteklemekten kaçınmayacağız dedik. Bu toplumda bir tavrımız iyi karşılandı ve bugüne kadar Mirzayev’e karşı sert bir muhalefet yapmaktan kaçınıyoruz. Yani biz bugün hala onu destekliyoruz. Bizim beklediğimiz siyasi reformlar hiç başlamadı. Sadece iktisadi alanda adımlar atıldı. Ona rağmen biz Mirzayev’i desteklemeyi devam ediyoruz” dedi.

“Babamurad Abdullahdir’in hayatı tehlike altında”

Geçen hafta Özbekistan ve Ukrayna’da 3 kişinin tutuklandığını ifade eden Salih, “Ukrayna’daki yazar Ahucanov, İnterpol aracılığıyla tutuklandı ve Özbekistan’a iadesini bekliyor. Bu kişi devlet radyosunda genel müdür makamında çalışmıştır. Oradaki yolsuzlukları çok acımasız bir şekilde ifşa eden makaleler yazan muhalif düşünceli biri olduğu için tutuklandı. Diğer yazar ise Atahan’ın da Taşkent’e gelirken pasaport kontrolünde tutukladılar. Fakat birkaç gün gözaltında tuttuktan sonra serbest bıraktılar. Benim için en önemlisi gazeteci Abdullahdir, bugün Özbekistan’taki Milli Güvenlik Servisi tarafından tutuklanıp, işkence görüyor ve onun hayatı tehlike altındadır. Ben bunu hemen söylüyorum. Amacımız onun hayatı ve onu nasıl kurtarabileceğimizdir” ifadelerini kullandı.

“Bugün her vicdan sahibi insan onun kurtulması için elinden geleni yapmalıdır”

“O toplumda spor tahlilcisi olarak tanınıyor” diyen Salih, “Onun ikinci bir kimliği de var. O 14 yıl boyunca ‘ Usman Haknazarov’ adı altında yüze yakın makale yayınladı. Bu makalelerin hepsi o zaman ki Kerimov rejimini bugün ise Inoyatov rejimini ifşa eden büyük bir yazar ve efsane haline gelen şahsiyetti. Gerçekten onun makaleleri Özbekistan da hiç bilinmeyenleri ortaya çıkardı. Halk kendini yönetenlerin ne kadar bir bataklık içerisinde olduğunu ve zalim olduklarını öğrendi. Bugün bu insan bizim için bir milli kahramandır. O gizli servis tarafından tutuklandı ve Milli Güvenlik Servisi hizmetinin bodrum katına atılarak, işkence gördü. Onun hayatı bugün gerçekten hiç abartısız büyük bir tehlike altındadır. Bugün her vicdan sahibi insan onun kurtulması için elinden geleni yapmalıdır. Herkes bu makalelerin tek kişi tarafından yazılmadığını düşündü. Rejime kafa tutarak, en büyük darbeyi yapan yazarlardan biri oldu. Bugün onun tutuklanması aslında Miryazev’in hükümetine ve liderliğine vurulan bir darbedir. Çünkü halk bugün biraz Mirzayev’e yaklaşmış ve onu sevmeye başlamıştı. Belli oldu ki Mirzayev hala asıl söz sahibi değildir. Onun arkasında ya da karşısında insiyatiflerini, teşebbüslerini sabote eden büyük bir güç Özbekistan da hakimdir. O kadar güçlü ki o istediği şekilde kendi fiili hareketleriyle Özbekistan Devlet Başkanının yaptığı bütün hareketleri boşa çıkartabiliyor. Buna Mirzayev hiçbir şey diyemiyor. Neden Mirzayev bu şahsiyeti görevden alamıyor. Kerimov zamanında yaptığı zulmü aynen devam ettiriyor. Bunun bir sırrı ve hikmeti mutlaka vardır ama bizim açımızdan ya Mirzayev, ülkedeki pislikleri temizlemelidir ya da onların teslim olması lazım” dedi.

“Abdullahdir’in acil bir şekilde serbest bırakılmasını ve özür dilinmesini istiyoruz”

Salih, “Ben buradan Mirzayev’e şahsen çağrıda bulunmak istiyorum. Bugün tutuklanan yazar, sizin başlattığınız reformların savunucusuydu. Sizi amaçlarınız takipçisiydi. Bunu siz ve bütün halk biliyor. O insan sizin başkanlığınızda, rehberliğiniz altında olan insanların teşkilatları tarafından işkence görmekte ve buna karşı sizin tarafınızdan bir hareket hala görmüyoruz. Bunun nedenini de bilmiyoruz ama Babamurad Abdullahdir’in acil bir şekilde serbest bırakılmasını ve özür dilinmesini istiyoruz. Bunu yapanların da kanunlar çerçevesinde cezalarını alması lazım” diye konuştu.
Toplantı soru ve cevap bölümünün ardından son buldu.

 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.