Özel Haber: Wuhan COVID hastalarından Alınan Örneklerde Genetiği Değiştirilmiş Henipah Virüsü Bulundu

Fotoğraf; Pixabay

Amerikalı bir bilim insanı tarafından, erken dönem Wuhan COVID-19 hastalarından alınan örneklerde genetiği değiştirilmiş Henipah virüsü tespit edildi.

Kanada’da bir laboratuvarda, Çinli askeri araştırmacılarla yapılan iş birlikleri ve bilim insanlarının işten çıkarılması gibi konular, tartışmalara neden oldu. Henipah virüsü, bu laboratuvarda görev alan Çinli bilim insanları tarafından Çin’e gönderilen iki tip virüsten biriydi.

Çin örneklerinde bulunan virüsün, Mart 2019’un sonlarında Kanada laboratuvarı tarafından gönderilen virüs örnekleriyle ilişkili olup olmadığı halen net değil.

Bulgular, başka bir bilim adamı tarafından da The Epoch Times için doğrulandı.

Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nü SARS-CoV-2 salgını hakkında bilgilendirdikten kısa bir süre sonra, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki (Wuhan Institute of Virology/WIV) bilim adamları erken dönem COVID-19 örneklerini bilim dünyasına sundu. Seattle merkezli bir doktor-bilim insanı olan, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi eski öğretim üyesi Dr. Steven Quay, bu örnekleri inceledi ve ilk kanıtları bulan kişi oldu.

Aralık 2019’da “tanımlanamayan pnömoni hastalığı“ bulunan hastalardan alınan örnekler, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (U.S. National Institute of Health , NIH) internet sitesindeki genetik dizi veri tabanı GenBank’a yüklendi.

Bilim insanları WIV tarafından yüklenen örneklerde genellikle SARS-CoV-2 genomunu incelemekle ilgileniyorlardı. Quay ise hastalardan toplanan örneklerde başka neler olduğunu görmek istediğini, bu nedenle de örnekleri analiz etmek için birkaç bilim insanı ile iş birliği yaptığını anlattı.

Quay, The Epoch Times’a “Tuhaf şeyler olup olmadığını araştırmaya başladık.” dedi.

Bulduklarının, Henipah virüsünün kanıtı olma ihtimalinin yanı sıra laboratuvardaki farklı deneylerden numunelere bulaşmanın sonuçları da olabileceğini söyledi.

“Ebola’dan daha ölümcül olan Nipah virüsünün genetik manipülasyonunu bulduk.” dedi. Nipah, bir Henipah virüsü türüdür.

Epoch Times, Joe Wang’dan bulguları doğrulamasını istedi. Wang daha önce dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden biriyle Kanada’da SARS için bir aşı geliştirme programına öncülük etmiştir. Şu anda ise The Epoch Times’ın Kanada’daki kardeş medya kuruluşu olan NTD Television Canada’nın başkanıdır.

Wang kanıtları inceledikten sonra, Quay’in Henipah virüsü hakkındaki bulgularını doğruladı. Muhtemelen aşı geliştirme amacıyla virüse genetik manipülasyon yapıldığını söyledi.

Kanada hükümetinin yayınladığı belgelere göre WIV, Kanada tarafından gönderilen virüs örneklerini, “stok virüs kültürü” yapma amacıyla kullanıyordu. Stok virüs kültürü, “virüslerin canlı halde depolanması” şeklinde açıklanırken, genetik manipülasyon bu açıklamaya dahil edilmemiştir.

Winnipeg Laboratuvarı

Çinli bilim insanı Xiangguo Qiu ve eşi Keding Cheng’in Winnipeg’deki Ulusal Mikrobiyoloji Laboratuvarı’ndan (National Microbiology Laboratory/NML) kovulması, Kanada’da büyük bir tartışma konusu oldu. Muhalefet partileri davayla ilgili daha fazla ayrıntı talep ederek hükümete baskı yaptı. Ancak hükümet, ulusal güvenlik ve gizlilik endişeleri ile bilgi vermeyi reddetti.

Qiu, Cheng ve birkaç Çinli öğrenci, Temmuz 2019’daki bir polis soruşturması sırasında, Kanada’nın en yüksek biyogüvenlik seviyesine (4. Seviye) sahip tek laboratuvarı olan NML’den atıldı. İki bilim insanı Ocak ayında resmi olarak kovuldu.

NML’den sorumlu olan Kanada Halk Sağlığı Kurumu (The Public Health Agency of Canada/PHAC), bu işlemin “idari meseleler” ve “güvenlik protokollerinin olası ihlalleri” ile ilgili olduğunu belirtti, ancak güvenlik ve gizlilik gerekçeleri ile daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

NML’de geçirdiği süre boyunca, Qiu resmi bir sıfatla birkaç kez WIV’e gitti ve personelin 4. seviye güvenlik konusunda eğitilmesine yardımcı oldu. The Globe and Mail (Kanada basını) daha sonra NML’deki bilim adamlarının Çinli askeri araştırmacılarla ölümcül patojenler konusunda iş birliği yaptığını, bu araştırmacılardan birinin Winnipeg laboratuvarında bir süre çalıştığını bildirdi.

PHAC tarafından yayınlanan belgeler ve e-postalar gösteriyor ki, Henipah ve Ebola örnekleri NML yetkililerinin izniyle gönderilmiştir.

Örneklerin gönderilmesi için WIV’den gelen talebin üzerine, Eylül 2018’de, PHAC’daki özel patojenler şefi David Safronetz, o zamanki NML başkanı Matthew Gilmour ve diğer yöneticilere bir e-posta göndererek konuyla ilgili bilgi verdi, “Laboratuvara güveniyorum” dedi.

Yanıt olarak Gilmour, Wuhan laboratuvarında yapılacak çalışmanın ayrıntılarını öğrenmek istediğini söyledi. Laboratuvarın örnekleri neden diğer yerel laboratuvarlardan almadığını sordu. Ayrıca Safronetz’e “bu gruba güvendiğinizi bilmek güzel” dedi ve NML’nin grupla nasıl bir bağlantısı olduğunu sordu.

Safronetz cevabında, örneklerin Çin’de ne için kullanılacağını söylemedi, yalnızca tüm evrak işleri ve sertifikalar tamamlandıktan sonra gönderileceklerini söyledi. WIV’nin Qiu ile yaptığı iş birliği nedeniyle örnekleri NML’den istediğini belirtti.

Şunları ekledi: “Geçmişten bugüne, bizden numune sağlamak ABD laboratuvarlarına göre daha kolay olmuştur. Diğer daha yakın laboratuvarların ise bu numuneleri gönderebileceğini düşünmüyorum.”

Gilmour, Mayıs 2020’de NML’deki görevinden istifa etti ve İngiltere merkezli bir biyolojik araştırma şirketine katıldı.

Kanadalı Parlamento üyeleri NML yönetimine neden numunelerin gönderilmesine izin verildiğini, ayrıca Çin’in WIV’de herhangi bir fonksiyon kazanımı (gain of function/GOF) araştırması yapıp yapmadığını sordu. GOF araştırması, patojenlerin ya öldürücülük seviyesini (virülans) ya bulaşıcılığını ya da her ikisini birden artırmayı içermektedir.

NML’nin genel bilim direktörü vekili Guillaume Poliquin, 22 Mart’ta bir meclis komitesi toplantısında milletvekillerine, önce hiçbir GOF araştırmasının olmayacağına dair güvence aldıklarını, daha sonra laboratuvarın numuneleri WIV’e gönderdiğini söyledi.

Muhafazakar bir milletvekili olan John Williamson, Çin rejiminin hırsızlık ve yalanlarla dolu bir geçmişi olduğunu, devlet tarafından işletilen Çin laboratuvarının sözlerine güvenilemeyeceğini belirtti ve daha fazla cevap için baskı yaptı.

WIV’deki GOF araştırması, Amerika Birleşik Devletleri milletvekilleri ile NIH’in Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü başkanı Dr. Anthony Fauci arasında tartışma konusu olmuştur. Fauci’nin kuruluşu, Wuhan laboratuvarında koronavirüsler üzerine yapılan araştırmaları (EcoHealth Alliance aracılığıyla) finanse ediyordu. ABD’li Senatör Rand Paul’un söylediğine göre, WIV’den koronavirüsler üzerine yayınlanan çalışmalar, laboratuvarın GOF araştırması yürüttüğünü göstermekteydi, ancak Fauci suçlamayı reddetti.

The Epoch Times, fikri mülkiyet konularını nasıl ele aldığına dair PHAC’tan yorum istedi. WIV ile aşı gibi ürünlerin geliştirilmesi için yapılan iş birliklerini sordu, ancak geri dönüş alamadı.

Muhalefet partilerinin iki NML bilim insanının işten çıkarılmasıyla ilgili daha fazla bilgi verilmesi konusundaki ısrarlı taleplerine rağmen, liberal hükümet ulusal güvenlik ve gizlilik endişeleri olduğunu söyleyerek kayıtları sunmayı reddetti.

Avam Kamarası, hükümetin bilgileri ifşa etmesini gerektiren bir emir yayınladıktan sonra, hükümet meclis başkanını mahkemeye çıkardı. Amaçları belgeleri gizli tutabilecek bir hakimden onay almaktı.

Daha sonra, Başbakan Justin Trudeau’nun seçim çağrısında bulunması ve Parlamento’nun feshedilmesiyle dava düştü.

Haber: Omid Ghoreishi / The Epoch Times
Çeviri: Tilbe Örtün / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.