Özgür Özel: ”Anayasayı Değiştirecekseniz Önce Uymanız Lazım”

Özgür Özel, Erdoğan’ın “anayasa” çağrısına, “Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, önce mevcut olana uyun da onu görelim” diyerek yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önümüzdeki hafta görüşmek için randevu talep edeceklerini söyledi.

Erdoğan’ın Irak dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamalarla ilgili konuşan Özel, “Bu görüşme sağlandığında tabii ki anayasa konusu da bizim görüşme başlıklarımızın arasında yer alacaktır” açıklamasına ilişkin olarak, “Anayasa ayaklar altında. O yüzden elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim” dedi.

Özgür Özel, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak dönüşü yaptığı anayasa konusunu görüşme çağrısına yanıt veren Özel, şunları söyledi:

“Bu tutumlarını değiştiremezlerse zayıflamaya devam edecekler. Sayın Cumhurbaşkanı ile önümüzdeki hafta görüşmeyi planlıyoruz. Kendilerinden randevu talep edeceğiz ancak anayasa ile ilgili birtakım talepleri de söyledi, tabii ki TBMM müzakere zeminidir ve her zaman liderler birbirleriyle konuşur. Ama bir insanın ‘anayasayı değiştirelim’ demesi için değiştireceğiniz anayasayı ne yapacaksınız? Geçen sefer değiştirilen anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir anayasa, uymamak için değiştirilir mi? Eğer anayasayı değiştirecekseniz, önce uymanız lazım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymamak… Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak… Birinci derece mahkemesine Anayasa Mahkemesi’ni ezdirmek… Bunlar hangi anayasaya uymak? Anayasa ayaklar altında. O yüzden elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim.”

https://x.com/eczozgurozel/status/1782770560814010595

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.