Özgür Özel’den “Yeni Anayasa” Açıklaması

CHP lideri Özel, “Anayasa, iktidar partisi tarafından bu kadar çok ihlal ediliyorken yeni bir anayasayı konuşmak zaman kaybı olur” diye konuştu.

Yeni anayasa tartışmalarına değinen Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yeni bir anayasa konusunda müzakere başlatmaya “çok uzak” olduğunu çünkü Erdoğan’ın mevcut anayasaya uymadığını söyledi. Özel, hükümete asgari ücreti yükseltme talebini de tekrar dile getirdi.
Reuters’a demeç veren Özel, “İktidar partisi tarafından anayasa bu kadar çok ihlal ediliyorken yeni bir anayasayı konuşmak zaman kaybı olur. Eğer iktidar partisi mevcut anayasaya uyarsa, yenisini konuşmaya yaklaşabiliriz. Şu an o noktadan çok uzağız.” dedi.

Erdoğan ile AKP Genel Merkezi’nde yaptığı görüşmeye de değinen Özel, yerel seçimlerden sonra, siyasi kutuplaşmayı sona erdirmeye yardımcı olması için Erdoğan’la bir araya gelmek istediğini söyledi.
Özel, Osman Kavala gibi isimlerin tutukluluğuna işaret ederek, “Eğer Türkiye normalleşecekse, siyasi tutuklular meselesini kendi iç hukuku içinde çözmelidir” değerlendirmesinde bulundu.
Özel, İsrail-Hamas arasında yaşanan savaş ile ilgili olarak Hamas’ın yaptıklarının “terör eylemi” olduğunu ve sivillere karşı böyle bir şey yapılmasının son derece kabul edilemez ve uluslararası camia tarafından en sert şekilde kınanması gerektiğini belirterek, “Ama bunu araçsallaştırarak (İsrail’in) 35 binden fazla kişiyi 15 binden fazla çocuğu katletmesinin savunulabilecek hiçbir tarafı yok ve iki tarafın yaptıkları birbirine denk değil” dedi.

“Bir tarafta terör eylemlerine girişen bir grup varken diğer tarafta uluslararası hukuka saygılı olması gereken bir devlet var. Burada İsrail’in kusurunun Hamas’ın yaptıklarıyla örtülebilecek tarafı kalmadı” diyen Özel, Filistin halkını güçsüz bırakacak yorumlar konusunda endişe ettiğini bu nedenle Hamas’ın kabul edilmeyen “terör” eylemleri karşısında İsrail’i haklı çıkaracak söylemlere dikkat ettiğini belirtti.

Türkiye’nin İsrail’e ticaret yasağı getirmesi konusunda da Özel, “Estiği kadar yağmıyorlar. Ticaret meselesini de son derece iç siyaset üzerinden okuyarak yaptılar. Yoksa çok istemsizdiler bu konuda. Bence 35 bin kişinin katledildiği bir yerde alınması gereken bu karar çok geç alındı” dedi ve şöyle devam etti:

“Ben İsrail’le Türkiye ilişkilerinin kötüleşmesini hiçbir zaman savunmam, savunmadım ama bu kadar büyük bir katliama dur demek için bütün İsrail’in düşmanlarının değil, dostlarının İsrail’e karşı sert tutum takılması gerekiyor.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.