Özgürlüğün Lideri Mandela 100. Yaşında Anılıyor

Dünya "Özgürlük ve uzlaşının lideri" olarak tanınan Güney Afrikalıların efsanevi lideri Nelson Mandela, doğumunun 100. yılında anılıyor.

Nelson Rolihlahla Mandela (18 Temmuz 1918 – 5 Aralık 2013), Güney Afrikalı Anti Apartheid (ayrımcılık karşıtı) aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanıdır. 1994’te ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde devlet başkanı seçilmiştir. Yönetimi, Aparthead’in mirasının dağılmasına, ırkçılığı engellemeye, fakirlik ve eşitsizliğe odaklamıştır. Siyasi görüş olarak Demokratik Sosyalist olan Mandela, Afrika Ulusal Konseyi siyasi partisinde 1990’dan 1999’a kadar parti başkanlığı yapmıştır.

Hayatını, beyaz üstünlüğünü öngören Apartheid rejimine karşı mücadele etmeye ve ülkesinde siyah beyaz ayrımı olmadan toplumun tüm bireylerinin eşit haklarla yaşayabileceği özgürlük davasına adayan Mandela, Apartheid’e karşı zafer kazandıktan sonra kin ve nefret beslemek yerine ülkedeki beyazları da kucaklaması, tüm dünyanın liderliğine duyduğunu hayranlığın en önemli sebebi olarak gösteriliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.