Pakistan’da Camilere Düzenlenen Bombalı Saldırıda En Az 59 Kişi Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: Pixabay -qkcreativity92

Mevlit Kandili’ni kutlamak için düzenlenen toplantıda gerçekleşen intihar saldırısında en az 54 kişi öldü, polis yerleşkesindeki saldırıda ise beş kişi öldü.

Pakistan’da iki camiye düzenlenen bombalı saldırılarda en az 59 kişi öldü, ülkenin kötüleşen güvenlik durumu, Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlamak için düzenlenen resmi tatilde açıkça ortaya çıktı. İntihar saldırısında en az 54 kişi öldü, polis yerleşkesindeki saldırıda ise beş kişi öldü.

En ciddi olayda, bir intihar bombacısı, huzursuz Belucistan eyaletinde peygamberin doğum gününü kutlamak için caminin yakınında düzenlenen geçit töreninde toplanan en az 54 kişiyi öldürdü. İkinci saldırıda Hayber Pakhtunkhwa eyaletindeki bir polis karakolu yerleşkesindeki camiye saldırı düzenlendi, beş kişi öldü ve bina çöktü.

Yerel yetkililer, yüzlerce kişinin Belucistan’ın Mastung kentindeki bir camide Milad Un Nabi alayı için toplandığını ve bombacının çarpması üzerine binayı terk ettiğini söyledi. Aynı zamanda resmi tatil olan bu günlerde Müslümanlar toplantılar düzenleyerek halka bedava yemek dağıtıyorlar.

Peygamberin doğum gününün kutlanması Pakistan’daki Müslümanların çoğunluğu tarafından kabul ediliyor ancak bazı mezhepler bunu yersiz bir yenilik olarak görüyor. Ancak bir yetkiliye göre saldırıda öldürülen üst düzey bir polis memuru hedef olabilir.
Bombalamadan saatler sonra, kuzeybatıdaki Hayber Pakhtunkhwa ilinin Hangu bölgesindeki bir polis karakolunun arazisindeki camide bir patlama daha meydana geldi. Bir yetkili El Cezire’ye en az beş kişinin öldürüldüğünü söyledi. Yerel yayın kuruluşu Geo News’in haberine göre patlamada caminin çatısı çöktü ve yaklaşık 30 ila 40 kişinin enkaz altında kaldığı belirtildi.(Kaynak: Guardian)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.