Pelosi, ABD’nin Çin’e İnsan Hakları Konusunda Baskı Yapmasını İstedi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi 4 Haziran 2019 tarihinde Tiananmen Meydanı katliamının 30. yılını anma mitingde konuşuyor. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Çin’deki Tiananmen Meydanı katliamının 30. yılında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump yönetiminden insan hakları konusunun Pekin ile yapılan ticaret müzakeresinin bir parçası olmasını talep etti.

Pelosi, ABD hükümetinin Çin ile yapılan ikili görüşmelerde insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiğini belirtti.

Pelosi, 4 Haziran’da Başkan Donald Trump’ın Çin rejimi ile yapılan ticari görüşmelere insan hakları ve demokrasi konularını dahil edip etmediği sorusu üzerine ‘Evet dahil ettiğini söylüyor, göreceğiz’ yanıtını verdi.

Mayıs başından itibaren ABD ve Çin arasındaki ticari gerginlik arttı. ABD, Çin’i aylarca süren müzakereler sırasında verdiği taahhütleri yerine getirme konusunda geri adım atmakla suçladı ve 200 milyar dolarlık Çin malı üzerine ek vergiler uyguladı. Buna karşı Çin rejimi 60 milyar ABD dolar tutarındaki Amerikan ürününe ek gümrük vergisi getirdi.

4 Haziran’da Tiananmen Meydanı katliamının 30. yıldönümünü anmak için yapılan toplantıda Pelosi, insan hakları ve ticaretin ayrılamayacağını söyledi.

‘Ekonomik kaygılar nedeniyle Çin’deki insan hakları konusunda sessiz kalırsak eğer, dünyanın herhangi bir yerinde insan hakları konusundaki tüm ahlaki otoritemizi kaybederiz’ dedi.

‘Ekonomik çıkarlar yüzünden Çin’in uyguladığı adaletsizliklere duyarsız kalınmasına izin veremeyiz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.