Pentagon, Kızıldeniz’de Bir ABD Savaş Gemisinin ve Çok Sayıda Ticari Geminin Saldırıya Uğradığını Söyledi

Fotoğraf U.S. DepartmentofDefense

Pentagon, “Kızıldeniz’deki USS Carney ve ticari gemilere yönelik saldırılara ilişkin raporların farkındayız ve bilgi geldikçe paylaşacağız” dedi.

İngiliz ordusu daha önce Kızıldeniz’de şüpheli bir insansız hava aracı saldırısı ve patlamalar olduğunu açıklamıştı ancak detay vermedi.Yemen’in İran destekli Husi isyancıları, Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı savaş yürüten İsrail’i hedef almanın yanı sıra, Kızıldeniz’deki gemilere bir dizi saldırı düzenliyor.


Pentagon, “Kızıldeniz’deki USS Carney ve ticari gemilere yönelik saldırılara ilişkin raporların farkındayız ve bilgi geldikçe paylaşacağız” dedi. Askeri gemi, güdümlü füze saldırıları da dahil olmak üzere çok görevli saldırı ve savunma yetenekleri sağlayabilen Arleigh Burke sınıfı bir destroyerdir .

İstihbarat konularını görüşmek üzere isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD’li bir yetkili Associated Press’e, saldırının Yemen’in Sanaa kentinde sabah saat 10 sıralarında başladığını ve yaklaşık beş saat sürdüğünü söyledi. Aynı nedenle isminin açıklanmaması kaydıyla benzer şekilde konuşan başka bir yetkili, Carney’nin saldırı sırasında en az bir insansız hava aracını ele geçirdiğini söyledi.


Kasım ayının başlarında Husiler, Yemen açıklarında Kızıldeniz’de yine İsrail’e bağlı bir araç nakliye gemisine el koymuştu . İsyancılar gemiyi hâlâ liman kenti Hodeida yakınlarında tutuyor. Füzeler, silahlı kişiler tarafından kısa süreliğine ele geçirilen İsrail’e bağlı bir gemiye yardım ettikten sonra geçen hafta başka bir ABD savaş gemisinin yakınına da indi.(MC)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.