Piyanist ve Piyano Eğitmeni Ersin Onay Yaşamını Yitirdi

Bilkent Üniversitesi’ne büyük katkılar sağlayan piyanist Ersin Onay, 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Bilkent üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Ersin Onay gördüğü tedaviler sonucu yaşamını yitirdi.

Eğitim camiasından pek çok isim sabah alınan ölüm haberinin ardından, üzüntüsünü sosyal medya hesabından dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde ‘My Left Hand’ adı altında Amerika ve Estonya dahil dünya turuna çıkan Hande Dalkılıç, Ersin Onay için sosyal medya hesabından şu şekilde paylaşımda bulundu:

“Beni ben yapan değerli Hocam çok hastaydı. Bir yılı da çok zor geçirdi. Bu sabah kaybettiğimiz haberini aldım. Sanat camiasının ve sevenlerinin başı sağolsun, kültür ve sanata hizmeti üstündü.”

Fazıl Say ise Ersin Onay’ın fotoğrafı ile şu şekilde paylaşımda bulundu:

“Piyanist Ersin Onay’ın vefatını derin üzüntüyle öğrendim. 1980’lerde Konservatuvarımızın (vizyoner bulduğum) dekanlığını yapmıştı, sonra Bilkent müzik bölümünün kurulmasında çok emek verdi. Değerli bir hoca değerli bir sanatçıydı. Işıklarda uyusun. #ersinonay

Eski eşi Gülsin Onay, oğulları Erkin Onay ve Ersin Onay’ın eski bir fotoğrafını yükleyerek, şu şekilde paylaşımda bulundu:

“Ersin Onay’ı kaybetmişiz..
Ülkemizin değerli müzik insanı, piyanist, eğitimci, oğlum Erkin Onay’ın babası Ersin Onay’a Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı, sabırlar dilerim..
Mekanı cennet olsun..”

Ersin Onay’ın Hayatı

Piyanist ve eğitmen Ersin Onay 1949 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Piyano eğitimine 4 yaşında başladı. 1955 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Daha sonra 1959’da Ankara Devlet Konservatuarı’nda Fuad Türkay ve Ulvi Cemal Erkin ile çalıştı. 1968’te mezun oldu. Paris’te Pierre Sancan, Thierry de Brunhoff ve Pierre Fiquet gibi piyanist ve pedagoglarla çalıştı. Alfred Cortot’un kurduğu “Ecole Normale de Musique de Paris’ten 1971 yılında virtüozite, 1973’te “Licence d’Enseignement diplomalarını, birincilik ve jüri özel ödülleriyle (Premier nomme avec Felicitation du jury) aldı. Paris’te eğitimini tamamladıktan sonra, 1974’te İstanbul Devlet Konservatuarı’na atandı. Bu kurumda Bölüm Başkanı ve Müdür olarak 1980 yılına kadar kurucu çalışmalarda bulundu.

1973-83 yılları arasında piyanist Gülsin Onay ile evli kalan Ersin Onay, sanatçı Erkin Onay’ın babasıdır. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.