‘Platformunuz Yasaklanmalı’: Kongre TikTok CEO’sunu ÇKP Bağları Konusunda Sorguladı

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, 23 Mart 2023’te Washington’da Capitol Hill’deki Rayburn House Ofis Binasında Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi huzurunda ifade veriyor. (Chip Somodevilla/Getty Images)

Kongre üyeleri ve TikTok CEO’su, Temsilciler Meclisi TikTok’un veri gizliliği uygulamaları hakkında bir duruşma yaptığı için, uygulamanın Çin komünist rejimiyle bağları konusunda bir dizi hararetli paylaşımda bulunuyor.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, şirketin veri gizliliği uygulamalarını ve Çin’i tek partili bir devlet olarak yöneten Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile bağlantılarını savunmak amacıyla ilk kez, Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin bir duruşmasından önce ortaya çıkıyor.

Komite Başkanı Cathy McMorris Rodgers (R-Wash.), Çin merkezli ana şirketi ByteDance aracılığıyla duruşmayı, TikTok’un Çin komünist rejimiyle bağlarını eleştiren birkaç açıklamayla başlattı.

Rodgers, “ÇKP yasaları, ByteDance gibi Çinli şirketlerin kendi adlarına casusluk yapmasını gerektiriyor” dedi. “Bu, herhangi bir Çinli şirketin ÇKP’ye bir tasarım özelliği olarak erişim ve manipülasyon yetenekleri vermesi gerektiği anlamına geliyor.”

“TikTok hepimizi gözetliyor ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) bunu Amerika’yı bir bütün olarak manipüle etmek için bir araç olarak kullanabiliyor. TikTok’un Amerikan değerlerini benimseyeceğine asla güvenmiyoruz.”

Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi başkanı Temsilci Cathy McMorris Rodgers (R-Wash.), 23 Mart’ta Capitol Hill’deki Rayburn House Ofis Binasında Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi önünde TikTok CEO’su Shou Zi Chew ile yapılan duruşmada konuşuyor. 2023. (Çip Somodevilla/Getty Images)

CEO ByteDance’ten Uzaklaşmaya Çalışıyor

Duruşma, Kongre ve Biden yönetiminin, TikTok’u bir Amerikan şirketine satılmaya zorlama, ya da ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamayı ABD’den tamamen yasaklama olasılığını araştırdığı sırada geldi.

Chew, TikTok’un imajını Çin merkezli ByteDance imajından ayırmaya çalışsa da, daha önce Pekin’de finans müdürü olarak görev yapmış olan kendisinin şirketle derin bağları var.

Benzer şekilde, The Information tarafından ilk bildirildiği gibi, Chew’in doğrudan ByteDance CEO’su Liang Rubo’ya rapor veren sadece 12 yöneticiden biri olduğu bildiriliyor.

Dahası, TikTok ve ByteDance’in belirgin ayrılığı, Chew, Michael Beckerman da dahil olmak üzere önde gelen ByteDance lobicilerinin yanında duruşmaya geldiğinde tam olarak ortaya çıktı. Beckerman, TikTok’un en üst düzey hükümet ilişkileri yetkilisi olarak görev yapmasına rağmen, nihayetinde faaliyetlerini ByteDance’in adı altında ABD hükümetine bildiriyor.

Temsilci Gary Palmer (R-Ala.) tarafından, Beckerman’ın varlığı ve Çin’in Sincan bölgesinde Uygurlara karşı devam eden soykırımı kabul etmeyi reddetmesi sorulduğunda, Chew başlangıçta kaçtı.

‘Kimi kastettiğini açıklayabilir miyim?’ diye sordu.

“Onun burada olduğunu biliyorsun,” dedi Palmer. “Tam arkanda oturuyor.”

Chew sonunda tereddüt etti ve Beckerman’ın kendisini Kongre ile röportaj için hazırlayan personel arasında olduğunu itiraf etti.

Benzer şekilde Chew, TikTok ve ByteDance’ın ÇKP ile bağlarını daha da karıştırmaya çalışıyor gibi görünüyordu, ByteDance’ın Çinli bir şirket olduğunu kabul etmeyi reddederek, Çin’de faaliyet yürüten küresel bir şirket olduğu konusunda defalarca ısrar etti.

ByteDance’in genel merkezi Pekin’dedir ve şirket, içinde bir ÇKP parti komitesine sahiptir.

Talep üzerine tüm verilerin rejime teslim edilmesini gerektiren Çin yasaları nedeniyle TikTok’un verilerinin ÇKP’ye verilip verilmeyeceği konusunda baskı yapıldığında Chew, iddiayı bir kez daha yalanladı.

Bu amaçla Chew, TikTok’un herhangi bir Çin yasasına bağlı olmasının “kesinlikle doğru olmadığını” söyledi ve ayrıca ByteDance’ın hiçbir şekilde ÇKP’ye ait olmadığını iddia etti.

Chew, “ByteDance, Çin’in veya başka bir ülkenin temsilcisi değildir” dedi.

“Herhangi bir hükümet veya devlet kuruluşunun mülkiyetinde veya kontrolünde değildir.”

Chew’in iddiası, ÇKP’nin 2021’de ByteDance Pekin Teknolojisinden doğrudan bir pay satın aldığı yönündeki bir raporla çelişiyor. Bu anlaşma aynı zamanda, komünist rejimin ByteDance’in Pekin ofisine doğrudan bir yönetim kurulu direktörü atamasına izin verdi.

ÇKP yatırımını önceden bilip bilmediği doğrudan sorulduğunda Chew, varlığını inkar eder gibiydi.

“Bu olmadı,” dedi Chew.

Kongrenin Tiktok’a ‘Güveni Sıfır’

Başkan Rodgers, Chew’in ByteDance ve nihayetinde ÇKP ile olan ilişkisini kabul etmeyi açıkça reddetmesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

Bu amaçla, Chew’in ifadesinden birkaç saat önce TikTok’un bir Amerikan şirketine potansiyel satışını alenen kınayan ve zorunlu satışa eninde sonunda komünist rejim tarafından karar verileceğini söyleyen ÇKP’nin ticaret bakanlığı sözcüsüne atıfta bulundu.

Rodgers,” ÇKP, şirketiniz üzerinde son söz sahibi olduklarına inanıyor ‘ dedi.

“ByteDance ve TikTok’un ÇKP’ye bağlı olmadığı iddianıza hiç güvenmiyorum.”

Çok sayıda örgüt, ByteDance’in “parti içi komitesi” hakkında uyarıda bulundu. Savunuculuk grubu İnsan Hakları İzleme Örgütü, komiteye ByteDance Başkan Yardımcısı Zhang Fuping’in başkanlık ettiğini ve çalışanların “Başkan Xi Jinping’in konuşmalarını incelemek ve partiyi teknolojik yeniliklerde takip etme sözü vermek için düzenli olarak toplandıklarını” söyledi.

Chew, ByteDance’ın CFO’su olarak hizmet vermeden önce, daha sonra Pentagon tarafından “komünist bir Çin askeri şirketi” olarak tanımlanan ve Pekin merkezli bir şirket olan Xiaomi Technology’de yöneticiydi.

Aynı şekilde Chew, Ocak 2021’de “ulusal güvenlik” tehdidi olarak kara listeye alınan Kingsoft Cloud’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Bu amaçla Rodgers, şirketin rejimin parti çizgisini zorlamaya devam eden bir isteklilik gösterdiğini ve Amerikan vatandaşlarını korumak için gerekeni yapmaktan ziyade gücünü ve etkisini göstermeye daha istekli göründüğünü söyledi.

Rodgers, “TikTok defalarca daha fazla kontrol, daha fazla gözetim ve daha fazla manipülasyon yolunu seçti” dedi.

“Platformunuz yasaklanmalı.”

Haber : Andrew Thornebrooke, The Epoch Times

Çeviri : T.A.Ç., The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.