Pompeo “ABD’nin Suudi Arabistan İle İlişkisini Koruyacağız.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldürenlerden hesap soracaklarını, ülkesinin Suudi Arabistan'la stratejik ilişkilerini sürdüreceğini belirtti.

Bakan Pompeo, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulunarak,  “Bu cinayeti işleyenleri sorumlu tutacağız. Aynı zamanda ABD’nin Suudi Arabistan’la olan stratejik ilişkisini koruyacağız.” şeklinde konuştu.

Pompeo, Kaşıkçı’nın ölümüyle ilişkilendirilen 16 kişinin vizelerinin iptal edildiğini belirterek,  ABD ile Suudi Arabistan ilişkilerinin, İran’ın yayılmacı politikalarına karşı önemine vurgu yaptı. ABD Başkanı Donald Trump da bir taraftan Suudi Arabistan’a yaptırım uygulanabileceğini açıklarken, diğer taraftan ikili ilişkileri bozmak istemediğinin sinyalini vermişti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.