Prigojin’in İçinde Bulunduğu Uçağın Kara Kutusuna Ulaşıldı

Kaynak: Pixabay – robertwaghorn

Rusya Soruşturma Komitesi Ana Soruşturma Dairesi, Tver bölgesinde bir havacılık kazası gerçeğine ilişkin ceza davasını araştırmaya devam ediyor.

Rusya Soruşturma Komitesi (SLEDCOM) açıklamasında,Yevgeny Prigoj’in de içinde bulunduğu düşen uçağın kara kutusuna ulaşıldı. Rusya Soruşturma Komitesi kimlik tespiti için genetik inceleme yapıldığını belirtti. SLEDCOM’un yaptığı açıklamada ”ilk soruşturma çalışmaları sırasında kaza mahallinde 10 ölünün cesedi bulundu. Kimliklerinin belirlenmesi için moleküler genetik incelemeler yapılıyor. Uçuş kayıt cihazlarına el konulurken, olay yerindeki detaylı inceleme sürüyor. Şu anda, kazanın tüm koşullarını belirlemek için önemli olan eşya ve belgelere de el konuluyor ve gerekli adli tıp incelemeleri yapılacak.” denildi.


Moskova’dan St. Petersburg’a doğru havalanan, içinde özel savaş örgütü Wagner’in 62 yaşındaki Başkanı Yevgeniy Prigojin ve diğer üst düzey yöneticileri taşıyan uçağın Tver’de düşmesinin üzerindeki sis perdesi yavaş yavaş kalkıyor. İlk saatlerden itibaren Prigojin’in ölenler arasında olup olmadığına dair çeşitli iddialar, spekülasyonlar yapılırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir gün sonra yayımladığı görüntülü bir mesajla Prigojin’in ailesine başsağlığı diledi. Putin aynı mesajında, Prigojin’i 1990’lı yıllarda “yetenekli bir insan” olarak tanıdığını, sonradan “Zor bir kaderi olan ve ciddi hatalar yapan bir insana dönüştüğünü” ifade etmişti.


The Guardian gazetesinde, “Prijgojin’in kurduğu Wagner’in aslında önce dörde bölündüğü ve ardından dramatik bir şekilde başının kesildiği açık” yorumu yapıldı. Peter Beaumont ‘un analizinden öne çıkan noktaları şöyle:

Wagner’in Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarındaki önemli rolü, Putin ve Kremlin’i utandıran Moskova yürüyüşünün ardından zaten büyük ölçüde kısıtlanmışken, Prigojin’in Kremlin’in emriyle Afrika’daki operasyonu aracılığıyla elde ettiği nüfuzun bir kısmını geri almaya çalıştığı görülmüştü.

Prigojin Nijer’deki darbeyi destekleyen bir açıklama yapmış ve bu, bazı analistler tarafından Wagner’in bir zamanlar Kremlin’in amaçlarına nasıl hizmet ettiğinin bir hatırlatıcısı olarak görülmüştü. Bu hafta Afrika’da bir yerden, alametifarikası olan savaş kıyafetleriyle, belki de yeni bir rol bulduğunu ve yaptıklarının affedildiğini ima eden bir video yayımladı. Bu videoda Prigojin, Afrika’daki operasyonlar için eleman aradığında ısrar ediyor ve aynı zamanda Rusya’dan yatırımcıları Afrika ülkesinin başkentindeki bir kültür merkezi olan Russian House aracılığıyla Orta Afrika Cumhuriyeti’ne para yatırmaya davet ediyordu…


Rusya’da ise Prigojin ve müttefiklerinin Putin’in hoşnutsuzluğunun gölgesinde yeni bir rol arayışında oldukları görüldüğünden Wagner’in operasyonlarına son iki aydır ara verilmişti. Spekülatif olarak Prigojin’in yerine geçebilecek ve Kremlin’in onayını alabilecek isimlerden bahsedilse de, bunlardan herhangi birinin onun yerini doldurup dolduramayacağı kesin değil. Yevgeniy Prigojin ve Wagner komutanlarının düşen uçakta ölmesinin ardından Rus paralı asker şirketi dağılacak mı? sorusuna batılı yorumcular farklı tahminlerde bulunuyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.