Prof. Yılmaz:”Ortaya çıkan tarihi zenginlik Kale ve Çivril’in çehresini değiştirecek.”

Ege Üniversitesi (E.Ü) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Edebiyat Fakültesi tarafından Denizli’nin Çivril ve Kale ilçelerinde yürütülen arkeolojik kazıları yerinde inceledi. Rektör Candeğer Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süer Anaç, Genel Sekreter Prof. Dr. Bülent Özkan ve Yapı İşleri Daire Başkanı Zafer Gücin’in katılımıyla, Denizli’nin Çivril ilçesindeki Beycesultan Höyüğü ile Kale ilçesindeki Tabae kazı alanını inceledi. 

Denizli Çivril’de, üniversite yönetimini, kazı çalışmalarını sürdüren ekibin başı olan Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü 

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eşref Abay karşıladı. Kazı alanını gezdirerek bilgi veren Doç. Dr. Eşref Abay, Beycesultan Höyüğü’nde kazı çalışmalarının üç yıl önce başlatıldığını söyledi. 

Doç. Dr. Abay, “Beycesultan’nın dünya literatüründe çok önemli ve ünlü bir arkeojik alan. Yukarı Menderes Havzası içinde yer alan höyükte buğday fosilleri ambar ve saray, tapınak kalıntılarına rastladık. Höyük Dışkent – Kale olarak iki ayrı alan halinde kazılacak. Biz çalışmalarımıza Kale’den başladık. Belediye’den kazı alanının güvenliği konusunda yardım ve kazı evi talebinde bulunuyoruz.” dedi. 

E.Ü Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy, kazıların 2007 yılından beri devam ettiğini belirterek, “Burası Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı uygarlıklarını içinde barındıran çok zengin bir kazı alanı. Çalışmalarımız sürecek.” diye konuştu. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.