Putin’den Pyongyang’a 24 Yıl Sonra İlk Ziyaret

Fotoğraf: V.Putin x hesabı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin nihayet Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a geldi ve burada lider Kim Jong Un ile görüşecek.

İki ülke uluslararası yaptırımlar altında ve Batı’ya meydan okuyarak gelişen ilişkileri ABD ve müttefikleri tarafından yakından izleniyor.
Putin’in ziyaretinin , Ukrayna’yı işgali için Kuzey Kore’den mühimmat temin etme amaçlı olduğu yaygın olarak düşünülüyor . Kuzey Kore’yi savaşı “sıkı bir şekilde desteklediği” için övdü ve Kim geçen hafta Rusya ile bağların “silah arkadaşları arasında kopmaz bir ilişkiye dönüştüğünü” söyledi.
İki lider en son Eylül ayında Vladivostok’ta bir araya gelmişti ancak bu, Putin’in 2000 yılından bu yana Pyongyang’a yaptığı ilk ziyaret olacak.
ABD ve Seul, Kuzey Kore’yi Rusya’ya muhtemelen yiyecek ve askeri yardım karşılığında topçu ve diğer teçhizat sağlamakla suçladı.
Putin’e Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakaı Andrey Belousov ve diğer yetkililer ve şirket yöneticileri eşlik edecek.

Putin’in ziyareti öncesi Kuzey Kore’nin resmi gazetesi Rodong Sinmun’da bir yazısı yayımlandı. Sputnik’in aktardığına göre Putin yazısında, Rusya ve Kuzey Kore ilişkilerinin 70 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, Kuzey Kore’nin Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonlarına verdiği destek için teşekkür etti.

“Küresel bir neo-kolonyal diktatörlük” diye nitelediği ABD’nin “sözde kurallara dayalı dünya düzenini dayatmak için yoğun çaba sarfettiğini” belirten Putin, Kuzey Kore’yi “çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulmasını engelleme girişimlerine kararlılıkla karşı çıkmaya hazır, sadık bir kafadaş ve destekçimiz” diye tanımladı.

Rusya’nın, Kuzey Kore’yi desteklemeye devam edeceğini kaydeden Putin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası ilişkileri daha demokratik ve istikrarlı hale getirmek için yakın işbirliğine hazırız. Bu amaçla, ticaret ve karşılıklı ödemeler için Batı’nın kontrolü dışındaki alternatif mekanizmalar geliştirecek ve gayrimeşru tek taraflı yaptırımlara karşı birlikte mücadele edeceğiz. Aynı zamanda Avrasya’da eşit ve bölünmez bir güvenlik mimarisi inşa edeceğiz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.