Putin’in Kısmi Seferberlik Kararına Tepki Gelmeye Devam Ediyor

Avrupa Birliği ve İngiltere, Rusya’nın kısmi seferberlik ilanının Ukrayna’da başarısızlık ve zayıflık ifadesi olduğunu bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın yaptığı ortak açıklamada Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri güçlü şekilde kınandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna için kısmi seferberlik ilan etti. Putin’in kararı açıklaması üzerine bazı dış ülkelerden tepki gelmeye başladı.

Leyen ve Truss, Putin’in kısmi seferberlik ilanını “Rusya’nın işgalinin başarısızlığı” olarak nitelendirdi. “Bu zayıflık ifadesidir.” denilen ortak açıklamada, Ukrayna’ya desteğin sonuna kadar süreceği vurgulandı. Görüşmede ayrıca enerji, gıda güvenliği, Kuzey İrlanda protokolünü de içeren AB-İngiltere ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Putin’in kısmi seferberlik ilanı ve gerektiğinde nükleer silahları kastederek ellerindeki tüm kabiliyetleri kullanmakta tereddüt etmeyeceğine yönelik açıklaması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, “Bu tür söylemleri her zaman ciddiye almalıyız. Nükleer gücün bu şekilde konuşulması sorumsuzca bir söylemdir ama son yedi aydır bu konuda konuştuklarımızdan farklı değil ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Gerektiğinde kendi stratejik konuşlanmamızı değiştirmemiz için elimizden geldiğince onların stratejik konuşlanmalarını izliyoruz. Şu anda bunun gerekli olduğuna dair hiçbir belirti görmedik.” dedi

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.