Referandumda Kurallara Uymayan Görevlileri Hangi Cezalar Bekliyor?

CHP İstanbul milletvekili lhan Cihaner  twitterdaki hesabından referandumla ilgili suç ve cezaları hatırlatmakta fayda var diyerek  298 sayılı Kanundaki suçları ve cezaları madde madde yazdı.

Referandum sırasında kurallara uyulmadığı takdirde  298 sayılı kanuna göre uygulanacak suç ve cezalar şu şekildedir:

1- Haksız oy temini suçu (md. 152): Oy için HER TÜRLÜ menfaat teklif ve temin EDENLER ve KABUL eden SEÇMEN 1-3 yıl hapisle cezalandırılır.

2- Seçmen olmayanların oy vermesi (md.160/1): Seçme yeterliliği olmadığı halde oy verenler/teşebbüs edenler 2-5 yıl hapisle cezalandırılır.

3- Seçmen olmayanların oy vermesi(md.160/2,3): Başkasının adına/mükerrer oy vermeye teşebbüs eden veya veren 3-5 yıl hapisle cezalandırılır.

4- Oy Sandığı Üzerinde Suçlar (md.161): Sandığının yerini değiştirenler, yerinden kaldıranlar, oy sandığını açan, çalan veya tahrip eden +

içindeki veya içinden çıkan oy zarflarını alan/çalan/değiştiren kimse 3-5 yıl, zor veya hileyle işleyenler 6-10 yıl hapisle cezalandırılır.

5- Pusulalar Üzerinde Suçlar (md162): Oy pusulalarını ve her türlü evrakı zapt veya imha eden veya bozanlar 1-3 yıl hapisle cezalandırılır.

6- Md.164/1: GELMEYENLER adına seçmen listesine SAHTE İMZA ATMAK GİBİ hileli hareketle oy atan/attıranlar 3-5 yıl hapisle cezalandırılır.

7- Md.164/2 : GELMEYENLER ADINA OY KULLANDIRAN sandık başkan ve üyeleri ile resmi memurlara 4,5-7,5 yıl hapis cezası verilir.

8- Md.164/3: Seçim tutanaklarını sahte olarak tanzim veya tahrif / tağyir eden ya da ettirenler, 5-8 yıla kadar  hapisle cezalandırılır. +

tutanakları sahte olarak tanzim veya tahrif/tağyir eden ya da ettirenler, sandık başkan/üyeleri ise, 5-10 yıla kadar  hapisle cezalandırılır

9- Madde 165:  şikayet ve itirazları TUTANAĞA GEÇİRMEYEN başkan ve üyelere 1 yıla kadar hapis cezası verilir.

10- Madde 163: başkan üyeler tutanağı asmazlar, vermeye mecbur oldukları tutanak suretlerini vermezlerse, 2-5 yıl hapis cezası verilir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.