Rengarenk Olsa (3 + yaş çocuklar için hikaye)

portakalİlle de KIRMIZI   dedi Pınar. O anda her şey kırmızı oldu . Koltuklar kırmızı, duvarlar kırmızı. Bir SICAKLIK  hissetti.  Buzdolabını açtı. Aaa o da ne ? Portakal da kırmızı. Kırmızı portakal hiç hoşuna gitmedi.  Keşke turuncu olsaydı dedi.

O anda her şey TURUNCU oldu. Portakalı yedi. Kendini CANLI hissetti. Televizyonu açtı. Her şey turuncuydu. Pencereden dışarı baktı. Bulutlar turuncu , Güneş turuncu. Turuncu güneş etrafını yeterince aydınlatmıyordu.  Sarı olsaydı dedi.

Fotoğraf : Syl Lebar

O anda her şey SARI oldu. Her yer aydınlandı Sevgiyle etrafına baktı . Kendini İYİMSER hissetti.  Gözü saksıdaki çiçeklere ilişti. Yapraklar da sarardığı için aklına sonbahar geldi. Yeşil olmasını istedi.

O anda her şey YEŞİL oldu. Kendisini biraz daha büyümüş ve GÜVENLİ hissetti. Çiçekler de hava alsın , büyüsün diye pencereyi açtı. Gökyüzü de yeşil.  Of yeşil gökyüzü olur mu? Keşke gökyüzü mavi olsaydı dedi.

O anda her şey MAVİ oldu. Güldü .Derin bir nefes aldı. İçeriye temiz hava doldu. Kendini çok RAHAT hissetti. Uykusu geldi. Yatağına gitti. İçerisi biraz daha karanlık olsaydı dedi.

O anda mavi koyulaştı LACİVERT oldu. Güzelce UYUDU.

Rüyasında MOR bir bahçede geziniyordu. Uyandı perdeleri açtı DİNLENMİŞTİ. Canı kartopu oynamak istedi. Keşke dedi. Her yer beyaz olsa.

O anda her yer BEYAZ oldu. ÜŞÜDÜ. Annesinin sıcaklığını özledi. Annesi o gün işe giderken pembe elbisesini giymişti. Pembe rengi düşündü.

O anda her şey PEMBE oldu. Annesini  HAYAL etti .  Hava yavaş yavaş kararmaya başladı. Yemeğini yedi. Az sonra yatağına gitti. Annesi ışığı söndürdü. Gözlerini kapattı. her şey SİYAH oldu.

Uykuya dalmadan önce ‘her şeyin aynı renk olması ne kadar sıkıcı ‘dedi kendi kendine. ‘Keşke her şey rengarenk olsa’ dedi  ve uykuya daldı.

Sabah uyandığında her şey , her yer rengarenkti. Her şeyin kendi rengi en güzel dedi . Çok mutlu oldu.

Semra Şener

Not: Öykünün telif hakları yazara aittir. Herhangi bir yerde ticari amaçla kullanılması yasaktır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.