Reza Zarrab’ın Savcılıkla Yaptığı Anlaşmanın Ayrıntıları

Reza Zarrab’ın savcılıkla yaptığı anlaşma metninin ayrıntıları ortaya çıktı. 

Zarrab, ABD’nin New York kentinde İran’a yönelik yaptırımların delinmesiyle ilgili davada kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul etti.

ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı delmek için kumpas kurma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma, kara para aklama ve kara para aklamak için kumpas kurma şeklinde 6 suçlama sıralanıyor. 7. suçlama ise hapishanede kendisine bazı imtiyazlar sağlaması için infaz memuruna rüşvet verdiği gerekçesi oluyor.

Yasalarda öngörülen azami hapis cezasının 130 yıl olduğu saptandı. Çarptırılacağı cezanın mahkeme tarafından belirleneceği ifade edildi.

Anlaşmada Zarrab’ın “Kayda değer ölçüde” katkı yaptığına kanaat getirilirse mahkemeye verilecek cezanın hafifletme talebinde bulunacak bir dilekçe sunacağı maddesi yer alıyor.

Anlaşmada savcılık Zarrab’a 7 şart koyuyor;

-Konularla bağlantılı kendi şahsının ve başkalarının yaptıklarını dürüst ve eksiksiz olarak anlatması,
-Savcılık, FBI ve diğer kurumlarla tam işbirliği içerisinde olması,
-Savcılığın katılmasını istediği toplantılara bizzat kendisi katılması,
-Büyük juri, duruşma ve diğer tüm mahkemelerde dürüstçe ifade vermesi,
-İşlediği tüm suçları, kendisine yönelik veya kendisinin dahil olduğu tüm soruşturma süreçlerinin ayrıntılarını savcılığa bildirmesi,
-Başka bir suç işlememesi,
-Kabul ettiği suçlamalarla ilgili Savcılık, ilgili kurumlar, ABD’de çalışma yetkisi bulunan avukatlar haricinde kimseyle görüşmemesi.

Savcılık, Zarrab’ın anlaşmaya uyması halinde vergi usulsüzlükleri haricinde herhangi bir yeni ceza yaptırımı uygulamayacağını söyledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.