Rus Dışişleri Bakanı’ndan Afrin Açıklaması

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a Moskova’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı hakkında bir soru soruldu.

Lavrov soruya  “(Türkiye) Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriyede hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz” cevabını verdi.

Lavrov, Afrin konusunda bundan başka bir görüşü desteklemediklerini de belirtti.

Diğer taraftan Lavrov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın liderlerinin geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği üçlü zirvede Afrin’deki gelişmeleri konuşup konuşmadığı sorusu üzerine,

“(Afrin), Erdoğan’ın pek çok defa bahsettiği pozisyon üzerinden konuşuldu: ABD, Kürt gruplarla flört etmeye başlayıp onlardan Irak sınırında bir tür güvenli bölge oluşturma planları yapınca, Erdoğan bu planları Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına bir tehdit olarak gördü. Fakat Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi.” şeklinde cevapladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.