Rusya 1 Kasım’da Domates Alımına Başlıyor

Fotoğraf İha

Türkiye’den 1 Kasım itibariyle domates alımına başlayacak olan Rusya, Yaz sezonunu ekonomik kayıpla kapatan üreticilerin yüzünü güldürdü.

Mersin’in Erdemli ilçesi Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Erdemli yöresinde gerek iklimi gerek toprak yapısıyla kaliteli domatesler yetiştirildiğini belirterek, Rusya’nın domates ihtiyacının tamamını karşılayabileceklerini söyledi.

Mersin’den gerçekleştirilen domates ihracatını değerlendiren Şahin, “Domates ihracatında istek çok, talep artıyor. Domateslerimiz Suudi Arabistan, Irak, Romanya, İsrail gibi ülkelere ihraç ediliyor. Fiyatlarımız şuan 1 lira 50 kuruş ile 1 lira 80 kuruş aralığında gitmektedir. Bir hafta öncesinde zarar ediliyordu ama şu anki fiyatlardan çiftçilerimiz memnun. İleriki günlerde fiyatların artacağını ve çiftçimizin bir nebze de olsa zararlarını kurtaracağını umuyoruz” dedi.

“İhracatla fiyatların yükselmesi bekleniyor”

Rusya’nın domates alımını önce 2018 yılı başında gerçekleşeceğini açıklandığını anlatan Şahin, “Rusya bunu önce aralık ayına aldı, dün itibariyle de 1 Kasım’a alındığını bildirdi. Bu da bizim gibi çiftçilerimizi, üreticilerimizi memnun edecektir. Fiyatların da yükseleceğini İnşallah bekliyoruz” diye konuştu.

Erdemli domatesinin kalitesiyle bilindiğini ifade eden Şahin, “Erdemli domatesi iklim koşulları sebebiyle ve topraklarımızın yeni olması, domates seralarımızın arı sistemli olduğundan dolayı ve en önemlisi de domateslerimizin kaliteli olup yol dayanıklılığının, mukavemetinin iyi olmasından dolayı burası tercih edilmektedir. Umarız Ruslar da bizim bölgemizi tercih eder, biz de onların isteğini karşılarız” dedi.

Rusya’nın domates talebini karşılayacak üretimi gerçekleştirdiklerini dile getiren Şahin, “Erdemli’de domates üretimi yıllık 500 bin ton ile 700 bin ton arasında gerçekleşmektedir. Biz Rusya’nın alacağı bırakın 50 bin tonu, 500 bin ton olsa da karşılayacak durumdayız. Tüccarlarımızı, ihracatçılarımızı Erdemlimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.