“Rusya, Türkiye ve Çin İçin Boşluk Yaratmamalıyız”

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn
“Rakiplerimiz Rusya, Türkiye ve Çin tarafından bizim çıkarlarımız doğrultusunda kullanılmayacağı aşikâr olan bir boşluk yaratmamalıyız.” şeklinde oldu.

Polonya’da liderler zirvesinde AB’nin Batı Balkanlara genişleme süreci konuşuldu.

Zirvenin sonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin yeni üye kabul etmeden önce kendi sorunlarını çözmesi gerektiğini savunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile tam olarak aynı görüşte olmadığını ortaya koydu.

“AB’nin çalışma mekanizmalarını geliştirmesi gerektiğini ifade eden Başkan Macron’un bu görüşünü paylaşıyorum” diyen Merkel, “Ancak bunun üyelik görüşmelerinin terk edilmesi anlamına gelmediğini düşünüyorum” diye ekledi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise Balkan ülkeleriyle üyelik müzakerelerini sonlandırmanın doğru bir karar olmayacağını söyledi.

Hahn, “Partner ülkelerimiz üzerine düşeni yaptığında AB de yapmak zorunda. Bu AB’nin güvenilirliğiyle ilgili bir konu” dedi.

Avusturyalı politikacı, “Tereddütlü davranarak bu bölgede rakiplerimiz Rusya, Türkiye ve Çin tarafından bizim çıkarlarımız doğrultusuda kullanılmayacağı aşikâr olan bir boşluk yaratmamalıyız” uyarısında bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.