Rusya ve Kazakistan Ortak Tatbikatlar İçin Hazırlanıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kazakistan ile ortak tatbikatlar için hazırlık yaptıklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan ile Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında ortak tatbikatlar için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Kazakistan’ın ile ticari ve ekonomik ortakları arasında ilk sırada olduğunu belirtti.

Putin, “İkili ticaret hacminin geçen yıl yüzde 34,4, bu yılın ilk beş ayında da yaklaşık yüzde 9 arttığını” belirterek,  iki ülke arasında diplomatik ilişkilerinin 30. yıl dönümünün ekimde kutlanacağını söyledi.

Putin, “”Dışişleri ve Savunma bakanlıklarımız, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında ortak tatbikatlar dahil çeşitli etkinliklerin hazırlığını yapıyor.” şeklinde konuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ise Rusya ile ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduğunu belirterek, “İş birliğimizin geleceği hakkında karamsar tahminlerde bulunmak için herhangi bir neden yok.” diye konuştu.

Ülkesinin bu yıl Bağımsız Devletler Topluluğuna (BDT) başkanlık ettiğine dikkati çeken Tokayev, Putin’in ekimde yapılması planlanan BDT zirvesine katılacağı umudunu paylaştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.