“S-400’de Geri Adım Atmayacağımızı Trump’a Anlattık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artık bu savunma sisteminden vazgeçmeyeceğini Trump’a anlattığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşarak, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da gerçekleştirilen görüşmenin faydalı geçtiğini anlattı.

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerde kökten çözüm getiremediklerini söyleyen Erdoğan, “ABD ile ilişkilerde sıkıntılı bir dönemden geçildiği sır değil”  dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan bazı başlıklar;

“Başkan Trump’la oldukça verimli toplantı yaptık. ABD ile ilişkilerde sıkıntılı bir dönemden geçildiği sır değil. Amacımız bu zor dönemi her iki ülke için kabul edilebilir ve sürdürülebilir şekilde geride bırakmaktır. Türkiye ve ABD’nin çok daha yakın ve birbirini destekleyeceği şekilde olması gerekiyor. İki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik çabaların gerçek mahiyetini en iyi gören sayın Trump’tır. Sistemin ve siyasetin tüm baskılarına rağmen Trump Türkiye-Amerika ilişkileri konusunda insiyatif kullanmaktadır.”

“Ayrıca, adeta sorunların kilit noktası haline dönüştürülen S-400 meselesinde, görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız vasıtasıyla çözüm yolları aranması konusunda da mutabık kaldık. Sayın Trump’a, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alma noktasına nasıl geldiğini bir kez daha ifade ettik. Zaten kendisi de bu konuda bize hak veriyor. Ülkemizin artık bu savunma sisteminden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını, çözümün bu gerçek ışığında bulunması gerektiğini söyledik.

NATO’nun kendi savunma konsepti açısından herhangi bir mani teşkil etmediğini açıkladığı S-400 konusunda kopartılan fırtınanın başka amaçlara matuf olduğunu anlattık. Bu husustaki aşırı ısrarın, Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik tecavüz anlamına geleceğinin altını çizdik.”

F-35 konusuna da değinen Erdoğan;

“Amerika’dan Patriot sistemi alma talebimizi tekrarladık. F-35 uçaklarıyla ilgili ülkemize yapılan haksızlığı tekrar dile getirdik. Türkiye’nin F-35’in proje ve üretim ortağı olduğunu belirttik. Bu proje kapsamında taahhüt ettiğimiz 2,1 milyar doların 1,4 milyar dolarını ödediğimizi tekrar hatırlattık. Şayet F-35 meselesindeki mevcut uzlaşmaz tavır sürerse, Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara girmek zorunda kalacağını söyledik. ” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.