Sabiha Gökçen’e Corona Virüsü İçin Termal Kamera Yerleştirildi

Sağlık Bakanlığı, uluslararası uçuşları kullanan yolcuların corona virüsü önlemi için termal kamera taraması ile kontrol edilmeye başlandığını açıkladı.

Karar doğrultusunda Sabiha Gökçen Havalimanı’na Dış Hatlar Gelen Yolcu bölümüne 2 adet, VIP bölümüne 1 adet olmak üzere toplamda 3 adet termal kamera yerleştirildi.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler, termal kameralarla 24 saat gözlem yaparak, olası bir enfekte durumu görüldüğünde gerekli prosedürler uygulanacak, yolcuya ilk müdahaleler yapılıp 112 Sağlık ekiplerine teslim edilecek.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Sorumlu Doktor Özlem Gündüz şu şekilde açıklamada bulundu;

“Dış Hatlar Gelen Yolcu bölümünde 2 kamera, 1 tane de VIP’te olmak üzere toplam 3 kamera ile ateş taraması yapacağız. Biz termal kamerayla 38’in üzerinde ateş tespit ettiğimiz zaman önce o yolcuyu alacağız, yolcunun hasta olduğunu öngörerek ona da maskesini takarak sorgulamasını yapacağız. Eğer gerçekten şüpheleniyorsak izole odamıza alıp olası vaka olduğunu değerlendirdiğimizde yolcuyu 112 vasıtasıyla referans hastaneye göndereceğiz.”

Uçakta olası vaka durumlarına da müdahale ettiklerini dile getiren Gündüz, ”Uçaktan olası bir vaka bildiriliyor, epidemiyolojik ülkeden geliş hikayesi de varsa biz bütün koruyucularımızı içinde barındıran koruyucu çantamızla birlikte uçağın kapısına yer hizmetleri ekibiyle gidiyoruz. Koruyucu olarak maskemiz, gözlüğümüz, eldivenimiz ve koruyucu kıyafetimiz var. Kapı açıldıktan sonra hasta yolcuya maskesini takıp kendimiz koruyucu donanımımızla, derecemizle ateşini tespit edip muayenesini yapıyoruz.” şeklinde konuştu.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.