Saçınızın Sağlığınız Hakkında Verebileceği 6 Bilgi

— Ne Yiyip İçtiğiniz Büyük Fark Yaratıyor

Fot: Pixabay

Saçlarımızın sağlığımızla ilgili oldukça fazla bilgiyi ortaya çıkarabileceğini kim düşünür? Her bir saç teli iki ila altı yıl boyunca büyümeye devam eder ve sonunda yeni saç teline yer açmak için dökülür.

Saçların kırılgan, kuru veya incelmiş olması, onları besleyen vücutta bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir. Aslında saçlarınız, vücudunuzun geri kalanının nasıl çalıştığının iyi bir göstergesidir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, kalın ve ışıltılı bir saçlara sahip olmanın en iyi yollarından biri, temel besinler, sağlıklı yağlar, protein, mineral ve vitamin açısından zengin bir beslenme yöntemi uygulamaktır. Ancak saç sağlığının ardında, bir kısmı önlenebilecek, başka nedenler de vardır.

İşte saçınızın neden döküldüğü veya inceldiği sorusunun, sağlıkla ilgili muhtemel altı cevabı:

1. Bağışıklıkla ilgili hastalıklar

Pixabay

Yaklaşık 100 farklı bağışıklık sistemi hastalığı vardır ve bunlardan vücudun tüm bölümleri etkilenebilir – bağışıklık sistemi sağlıklı hücreler ile saldırgan patojenleri birbirinden ayırt etmez ve vücudun zayıflamasına neden olur. Bu hastalıklardan biri, kafada veya vücudun diğer kısımlarında saç dökülmesine veya bölgesel kelliğe neden olan saçkırandır. Tedavisi yoktur, ancak saçlar zamanla tekrar çıkabilir.

2. Hormonal dengesizlik

Pixabay

Hem erkekler hem de kadınlar, hormon seviyeleri düzensizleşip, hormonal dengeleri bozulduğunda saçlarını kaybedebilir. Ama iyi haber: doğru ilaçlarla tedavi edildiğinde saçları yeniden uzar. Erkeklik hormonu testosterondaki artış, bunun tersini yapabilir ve hem erkeklerde hem de kadınlarda saçların aşırı uzamasına neden olabilir.

3. Genetik

Pixabay

Herkesin saçları yaşamı boyunca dökülür. Sadece saç fırçanızın dökülmüş saçlarla dolu olması, kel olacağınız anlamına gelmez. Androjenik alopesi olarak bilinen, erkeklerde görülen kellik, yirmili yaşlarınızda ve genellikle saç çizgisinin geriye çekilmesiyle başlayabilir. Kalıtsal kelliğin tedavisi yoktur ve genellikle saçsız alanlar yerine saçların inceltmesi şeklinde kadınlarda da görülebilir. Tedavisi olmamasına rağmen, bazı tedaviler saç dökülmesini yavaşlatabilir veya yeniden büyümeyi hızlandırabilir. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısının kel ya da saçlarını kaybetme yolunda olduğunu bilmek sizi rahatlatabilir.

4. Tiroid dengesizliği

Hipotiroitte saç dökülmesi ve hipertiroitte genellikle saçlarda aşırı incelme ortaya çıkar. Yorgunluk, kilo alımı veya depresyon gibi diğer semptomlar ortaya çıkabilir. Tiroid hastalığının tedavisinden sonra saçlar geri çıkar, ancak ne yazık ki tiroid tedavisinin kendisi saç dökülmesine neden olabilir. İyi haber şu ki, yeniden çıkar.

5. Demir eksikliği

Pixabay)

Beslenme planınız zayıfsa, bazı besinleri yetersiz alıyor olabilirsiniz. Bunlardan biri olan demir, saç sağlığı ve büyümesinden sorumlu hücrelere kanın oksijen taşımasını sağlayan, hemoglobini üretir. Yeterli beslenme olmadığında saçın nasıl sağlıksız hale gelip dökülebileceğini görmek kolaydır. Neyse ki, bu sorunun çözümü de kolaydır. Diyete eklenen C vitamini fazlası, demirin daha verimli kullanılmasını sağlar. Bu nedenle beslenmenize dikkat edin. Ayrıca fazladan demir ilave etmek zorunda kalabilirsiniz. Demir eksikliğinin dünya çapında en yaygın beslenme eksikliği olduğu ortaya çıkmıştır.

6. Aşırı Alkol Tüketimi

Pixabay

Alkolün, saç dökülmesini arttırdığı yönünde bir bilgi yoktur. Bununla birlikte, aşırı alkol tüketimi kötü beslenmeye ve (muhtemelen demir içeren) besin kaybına neden olabilir. Bu nedenle sadece saçınızı korumak için değil, sağlığınızı iyileştirmek için de alkol tüketimini azaltmanız önerilir. Aşırı alkol tüketimi, görünümünüzü başka şekillerde de değiştirebilir: aşırı kiloya, kötü bir cilde, kanlı gözlere neden olur – bu da hoş bir görüntü değil.

Endişelendiniz mi? Üzülmeyin. İşte şahane görüntünüzü hep iyi durumda tutmanız için bazı ipuçları:

• Beslenme alışkanlıklarınızı geliştirin.

• Islak saçınızı kurutmak için parmak uçlarınızı kullanmayı, fırçalamayı veya taramayı tercih edin. Ayrıca bakımı kolay bir saç modeli seçin. Düzenli olarak fönle kurutmak da saçlarınızı zayıflatır.

• Saç yapısına zarar verdiği için şampuan ve saç kremini her gün kullanmayın. Her gün yıkamak istiyorsanız, saçınızı sadece ıslatın ve daha sonra nazikçe kurulayın.

• Saçlarınız inceliyorsa, uzatmayın. Bu yalnızca sorunu daha belirginleştirecektir. Şık ve kısa bir saç kesimi daha iyi bir görünüm verebilir. Uzun, ince saçlar daha kırılgan olurlar.

• Daha fazla egzersiz yaparak, meditasyon yaparak veya bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzdan uzakta zaman geçirerek stresinizi azaltın. Saçlarınız çabanıza cevap verecek ve sizi ödüllendirecek!

Sidney’deki Falun Gong uygulayıcıları meditasyon yapıyor

Yazan: Chris Ford, Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.