Sağlık Uzmanı Corona Virüsü Salgını İçin “Termonükleer Pandemik Seviye Kötü” Diyor

Bir halk sağlığı araştırmacısı olan Eric Feigl-Ding, Harvard Üniversitesi’nde 15 yıldır epidemiyoloji ve sağlık dersleri veriyor ve kendisinin 100’den fazla yayını var. Çin’in Wuhan kentinde patlak veren Corona virüsü salgını ile ilgili olarak, 25 Ocak 2019’da Twitter’da şunları yazdı: “Termonükleer pandemik seviye kötü… Abartmıyorum” diye yazdı.

pixabay

Çok Bulaşıcı

Dünya Sağlık Örgütü’nün danışmanı, Avrupa Komisyonu danışmanı ve rapor başkanı olan Feigl-Ding, bu hastalığın önceki salgınlardan çok daha kötü olduğunu söyledi. 2019 Yeni Tip Corona virüsünün (2019-nCoV), R0 (“R sıfır” olarak telaffuz edildi) 3.8’in enfeksiyon oranına sahip olduğu bildirildi, bu da bulaştırıcı bir kişinin hastalığı ortalama 3.8 kişiye ileteceği anlamına geliyor.

Ciddiyetini anlamak için Feigl-Ding bu sayıyı diğer salgınlarla karşılaştırdı. Mevsimsel gribin genellikle R0 değeri 1.28, 2009 grip salgınının (domuz gribi olarak da bilinen ve yüz binlerce kişinin ölümüne yol açan) R0 değeri 1.48 ve 1918 İspanyol gribinin (50-100 milyon ölüme neden oldu) R0 değeri 1,80’di.

Başka bir kaynak Corona virüsü’nün R0 değerini 2.6 olarak bildirmesine rağmen, ciddiyeti hala oldukça endişe vericidir. Çin hükümeti tarafından zaman, yer ve teyit edilen vakalar hakkında yayınlanan verilere dayanarak, Feigl-Ding enfekte olanların sayısının 10 günde 270.000’e kadar ulaşabileceğini söyledi.

Sınırlama Zorluğu

Buna karşılık, attığı bir tweet’te Feigl-Ding’e göre, 2003 yılında şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınının karantinadan sonraki R0 değeri sadece 0.4’dü. Bu, halihazırda Çin’in tüm eyaletlerine ve 10’dan fazla ülkeye yayılmış olan mevcut Corona virüsünden çok daha düşük.

23 Ocak 2020’de yayınlanan ve İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi, Florida Üniversitesi ve Glasgow Üniversitesi’nin ortak çabalarına dayanan bir raporda, “[R0]’ın 3.6 ile 4.0 arasında olduğunu tahmin ediyoruz, bu da enfeksiyonların artmasını durdurmak için bulaşmaların % 72-75’inin kontrol önlemleriyle önlenmelisi gerektiğini gösteriyor.” diye belirtildi.

Bununla birlikte, mevcut durum göz önüne alındığında, tüm Corona virüsü vakalarının sadece %5.1’inin teşhis edildiği tahmin edilmektedir, bu da vaka sayısının artmaya devam edeceği anlamına gelmektedir. Lancaster Üniversitesi’nde bir biyoistatistik araştırmacısı olan Dr. Jonathan Read, modellemeye dayanarak, enfekte olanların sayısının 10 gün içinde 250.000 ila 350.000’e ulaşabileceğine sonucuna vardı.

“SARS’dan en az on kat daha kötü”

Hong Kong Üniversitesi’nde SARS üzerinde çalışan Gelişen Enfeksiyon Hastalıkları Önemli Devlet Laboratuarı Direktörü Guan Yi, 23 Ocak 2020’de Caixin dergisine verdiği röportajda, “Muhafazakar tahminim, bu salgının SARS ölçeğinin en az 10 katı olabileceği.” dedi. Guan durumu değerlendirmek için 21 Ocak’ta Wuhan’a gitti ama ertesi gün kendi güvenliği için geri döndü.

SARS ile savaşan solunum hastalıkları uzmanı Zhong Nanshan, Wuhan’daki bir hastanede bir hastanın virüsü 14 sağlık çalışanına bulaştırdığını söyledi. Genellikle, enfekte olmuş bir kişiden on veya daha fazla kişiye bulaşan bir hastalık “süper yayıcı” olarak kabul edilir.

Hong Kong-Shenzhen Hastanesi Üniversitesi’nden Kwok-Yung Yuen, The Lancet‘te yaptığı araştırmayı yayınlayarak virüsün aileler içinde bulaşmasına vurdu yaptı. Shenzhen’de altı kişilik bir aile Wuhan’a gittiğinde, beşine (yaklaşık %83) Corona virüsü bulaştı.

Wuhan Şehri 23 Ocak 2020’de kapatılmadan önce bile, Caixin dergisinin Genel Müdür Yardımcısı Gao Yu, Wuhan’da enfekte olan insan sayısının çoktan 10.000’i aştığını söyledi.

Kaynak: Minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.