Şampiyon Boksör Mersin üniversitesinin Adını Dünyaya Duyurmak İstiyor

Murat Örnek (Foroğraf: G. Hakan Koçman)

Uluslararası Dünya Boks Turnuvası Şampiyonu Adanalı Boksör Murat Örnek Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsünde kadrolu olarak nizamiye güvenliğini sürdürüyor. Örnek ise üniversitede yeniden kurulacak bir boks takımı ile hem Mersin’in hem de üniversitenin adını dünyaya duyurmak istiyor.  

Murat Örnek 1974 yılında Adana’da doğdu. 11. yaşında çok kavgacı olduğu ve girdiği her kavgayı kazandığı için yakınlarının tavsiyesi ve gayretleriyle boksa yazıldı. Boksa başladıktan beş yıl sonra parladı. Antrenörleri Örnek’in hazır olduğunu düşünerek onu Türkiye’nin 1990 yılında yapılan ilk yıldızlar şampiyonasına götürdüler ve Örnek orada 16 yaşında Türkiye Şampiyonu oldu. Aynı sene milli takım forması ile Finlandiya’da yapılan Uluslararası Dünya Boks Turnuvasında gençler kategorisinde 51 kg’da şampiyon oldu. Rusya ve Macaristan’da yapılan uluslararası turnuvalarda da ülkesine altın madalya kazandırdı.  Bu süre zarfında ayrıca Danimarka, İtalya, Tiflis’de yapılan uluslar arası müsabakalarda da dereceler aldı ve  Uluslararası Ahmet Cömert Turnuvasında ikinci oldu. 

İsmail Hakkı Karadayı’nın elinden alınan altın madalya 

1994 yılında askere gitti. Askerde Jandarma Gücü takımına alındı. Başarılarını burada da sürdürdü. Jandarma Gücünü temsil ettiği yıllarda Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi kulüplerinde katıldığı şampiyonalarda takımca şampiyonluklar yaşadı. Kazandığı altın madalyayı boynuna genel kurmay başkanlığı da yapmış olan İsmail Hakkı Karadayı taktı.  Askerden sonra, Beşiktaş Spor Kulübü ile kontrat imzaladı ve üç sene boyunca Beşiktaş Spor Kulübü’nde dövüştü.

1998 senesine kadar katıldığı her Türkiye şampiyonasında sıkletinde yenilgisiz şampiyon oldu. Sinan Şamil Sam, Ercüment Aslan, Ercüment Erdoğan, Emre Yılmaz, Kadir Yıldırım gibi efsane boksörler ile milli takım forması giydi.

Mersin Üniversitesi’nin ilk boks takımını kurdu 

1998 senesinde amatör boksu bırakmaya karar veren Örnek, o dönemde yetkililerden beklediği ilgiyi göremediği için Özel Seyhan Hastanesi’nde özel güvenlik olarak çalışmaya başladı.  Daha sonra hem dönemin Mersin Valisi hem de Boks Federasyonu Asbaşkanı, eski milli boksör Şenol Engin’i ziyaret etti ve durumunu anlattı. Vali Engin’e ettiği rica sonucunda Mersin Üniversitesinde işe başladı.  

Önce üniversitede özel güvenlik olarak başladığı işine daha sonra Uğur Oral’ın konutunda Uğur Oral ve eşinin özel güvenliği olarak devam etti. 3 sene boyunca bu görevi sürdürdü. 

Bu sürede çok iyi dövüştüğü için, etrafının da desteği ile  Kick Boks’a ve Muay Thai’ye başladı ve o dönemde resmi turnuvalar olmadığı için 2001 yılında yapılan gayri resmi dünya şampiyonasında dünya ikincisi oldu. 

Bu dönemden sonra Murat Örnek antrenör olmak için kolları sıvadı. Bir yandan üniversitedeki işini sürdürürken diğer yandan da Hasan Yıldız, Mesut Aslan, Ali Alkayış ve Fikri Arıcan gibi dünya şampiyonu Muay Thai dövüşçüleri ve Kick Boksçuları ile çalıştı ve onların boks stillerini geliştirdi.  

Murat Örnek Dünya Kick Boks Şampiyonu Fikri Arıcan’ı çalıştırırken (Video: Anonim)

Örnek, 2010 yılında boks ile uğraşan üniversite öğrencilerinin de talebi ile Mersin Üniversitesi boks takımını kurdu. 4 sene boyunca çalıştırdığı üniversite takımı pek çok birincilik aldı.  Prof. Dr. Kansu Büyükafşar’ı bile bu takımda çalıştırdı. Erzurum’da yapılan İlk katıldıkları üniversitelerarası boks turnuvasında öğrencilerine aldırdığı dereceler ile Mersin Üniversitesini, üniversite puan sıralamasında Türkiye’de 6. sıraya oturttu. Ama antrenman salonunun kötü şartlarının iyileştirilmemesi ve alınan başarılara rağmen üniversite yönetiminin ilgisizliği yüzünden antrenman salonunun kapısına kilit vurdu. 

2014 senesinde 2. Kademe antrenörlük eğitimine katılarak antrenörlük sertifikası aldı ve bu dönemden sonra özel spor salonlarında boksör, Muay Thai ve KickBoks sporcuları yetiştirmeye devam etti.

” Mersin’in ve üniversitemizin adını dünya çapında duyurmak istiyorum!” 

Örnek, şu anda hala Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü nizamiye güvenlik noktasında gece vardiyasında güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Kendisi gibi bir değerin, üniversitenin nizamiye güvenlik noktasında akşam vardiyasında görevli olarak hizmet vermesini yadırgıyor.  Örnek, “Benim gibi biri aslında bu üniversitede kurulacak boks takımının başında olmalı. Daha önce pek çok şampiyonun yetişmesinde önemli roller oynadım ve hala bunu yapabilirim. Nitekim, geçmişte çok kısa bir sürede böyle bir başarıyı Türkiye çapında yakaladık. Eğer biraz daha destek verilseydi üniversitemizin ismini dünyada da duyurabilirdim.  Bunun işaretleri vardı. Ama boks gibi dünyanın en popüler ve en çok izlenen sporuna karşı bizde bir önyargı var. Bu anlayıştan dolayı da benim gibi bir şampiyon maalesef güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Umarım en kısa zamanda üniversite yönetiminin bu anlayışı değişir ve beni en iyi şekilde değerlendirirler. Böylece, üniversitemizin adının Türkiye ve dünya çapında duyulması için çalışabilirim!” 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.