Sanat Güneşi Zeki Müren’in Doğum Günü

6 Aralık 1931'de doğan, ülkenin sanat güneşi olarak anılan ve unutulmayan sanatçı Zeki Müren'in bugün doğum günü!

Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair… “Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak anılan Zeki Müren Klasik Türk Musikisi’nin en büyük üstatlarından biri olarak kabul edilir.

Bursa’da doğan ve ortaöğrenimini Bursa’da devam ettiren Müren, lise öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde tamamlayarak, İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını ustalıkla pek çok kez sergiledi.

Zeki Müren,  Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı solfej ve usul dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1949’da, Boğaziçi Lisesi’nde okurken musiki eğitimini sürdürdü.

1950’de üniversite öğrencisi iken TRT İstanbul Radyosunun açtığı solist sınavını 186 aday arasında birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosu’nda canlı yayınlanan programda ilk radyo programını verdi ve bu konser çok beğenildi. O yıllarda TRT Ankara Radyosu Anadolu’da en çok dinlenen radyo idi ve İstanbul Radyosu Anadolu’dan net olarak dinlenemiyordu. Aynı hafta klarnet sanatçısı Şükrü Tunar, Zeki Müren’i Yeşilköy’deki kendine ait plak fabrikasına götürdü ve kendi eseri “Muhabbet Kuşu” şarkısını plağa doldurttu. Bu plak sayesinde Müren tüm Anadolu’da tanınmış oldu.

1976’da Londra’daki Royal Albert Hall’da konser vererek bu mekanda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.

1955’te “Manolyam” şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.