Şanlıurfa’nın Kültürel Envanteri Çıkarılıyor

Şanlıurfa

ŞANLIURFA– Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa’nın ürettiği zenginlikleri, hayatına, estetiğine, sanatına, mutfağına ve musikisine katmış bir şehir olduğunu söyledi. Okutan, ayrıca kentin zenginliklerine sahip çıkarak geniş kitlelere duyurmak istediklerini belirtti.

Uluslararası Türk ve Dünya Kültüründe Şanlıurfa Sempozyumu’nun ikinci gününe akademisyenlerin bildirileri ve sunumlarıyla devam edildi.

Sempozyumu’nun ikinci gününe katlan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’nın kültürel yönden zenginliğine dikkat çekti.

Vali Okutan, “Şanlıurfa aslında bir kültür kenti, bir peygamberler kenti, bir medeniyet kenti ve bizim değerlerimizin de merkezi konumunda bir kent. Maalesef küllenmiş durumda.” dedi.

Piyasada Şanlıurfa’nın bu kültürel değerlerine çok da uygun olmayan ürünlerle karşılaşıldığını dile getiren Okutan, Gazi Üniversitesi ile Şanlıurfa’nın envanterini çıkarmaya çalıştıklarını, çalışmalar kapsamında Şanlıurfa’nın kültürel değerlerinin tespit edileceğini anlattı.

Çalışmalar sonucunda tespit edilen değerlerin korumaya alınacağını da vurgulayan Okutan, değerleri geliştirerek hayata katacaklarını ifade etti.

Kültürel anlamda yapılan çalışmalar ile ilgili Okutan, “Şanlıurfa aslında zenginlikleri üretmiş bir şehir. Bu zenginliği hayatına ve estetiğine katmış bir şehir. Sanatına katmış bir şehir. Mutfağına, musikisine, tekstiline, el sanatlarına katmış bir şehir. Bunlar var ama bunların hem tespiti hem saklanması hem de geliştirilmesi gerekiyor. Bu yaptığımız çalışma onun tespitine yönelik bir çalışma. Burada da dünyanın Türkiye’nin en güzel el sanatları ile ilgili gönülleri beyinleri burada. Onları şimdi tespit ediyoruz, kitaplaştıracağız. El Sanatları Merkezi kurduk. Onlarla da Şanlıurfa’nın el sanatlarını geliştirip kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.