Santorini Adası’nda Volkanik Hareketlilikte Artış Gözlemlendi

 

Santorini Adası- Wikipedia

Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunan Santorini Yanardağı’nın altında son bir buçuk yılda ciddi oranda bir magma hareketliliği gözlemlendi.

‘‘Nature Geosience’’ dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre en son 1939 ve 1941 yılları arasında faaliyete geçen yanardağın altındaki magma, Ocak 2011’den Nisan 2012’ye kadar yaklaşık 20 milyon metreküp artış gösterdi.

Araştırmayı yapan Oxford Üniversitesi bilim adamları, bulguların yanardağın faaliyete geçeceği anlamına gelmediğini, ancak gözlemlenmesi gereken bir hareketliliğin söz konusu olduğuna dikkat çekti. Bilim adamları, magma miktarındaki artışın devam etmesi durumunda 70 yıl öncesine benzer bir patlamanın meydana gelebileceğine işaret ettiler.

Uydu görüntüleri ile yanardağın kraterine yerleştirilen Küresel Yer Belirleme Sistemi’ni kullanan bilim adamları, yanardağın altındaki magma genişlemesi nedeniye adanın deniz seviyesinden 8 ila 14 santimetre yükseldiğini keşfettiler.

Magma miktarının artmasının Ocak 2011’den sonra meydana gelen 3 depremi de tetiklediğini saptayan bilim adamları, Nisan 2012’den sonra artışın azalmaya başladığını ifade ettiler.

Santorini’nin Uydu Görüntüsü

M.Ö. 1650-1450 yılları arasında püskürmeye başlayan volkan, kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalması sonucu Doğu Akdeniz’de meydana gelen en yıkıcı volkanik etkinliklerden biri olmuştur. Tarihteki etkisi de merkezi Girit olan Minos uygarlığının yok olmasıdır.

Çökmenin ilk etkisi, çöküntünün neden olduğu tsunami sonucu, Girit’in kuzey ve kuzeybatı kıyılarındaki balıkçı köylerinin, denizden fazla yüksek olmayan yerleşim yerlerinin yok olmasına yol açmıştır. Daha sonra rüzgarın sürüklediği toz bulutlarından serpilen volkanik küller neredeyse Girit Adası’nın tamamını on santimetre kalınlığında kül tabakasıyla örtmüştür.

Her 20 bin yılda patladığı varsayılan yanardağın, yeniden faal duruma geçmesi durumunda boyutları küçüldüğü için 3600 yıl önceki kadar hasara yol açmaması bekleniyor.

Santorini Yanardağı’nın  tarihte kayıp Atlantis Uygarlığı’nın sular altında kalmasına neden olan bir felakete yol açmış olabileceği de öne sürülüyor.

Günümüzde turistlerin en gözde uğrak yerlerinden biri olan Santorini Adası, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Santorini Adası, Türkiye’nin gözde turistik beldelerinden Bodrum’a yaklaşık 260 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.