Sebze Fiyatları Yıllık Yüzde 58,5 Zamlandı

Antalya Ticaret Borsası’nın verilerine göre, sebzelerdeki zamların son 6 yılın en yüksek ikinci ekim ayı artışı olduğu belirtildi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), 2021 Ekim’e ilişkin Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı.

Buna göre, Antalya hallerinde işlem gören domates miktarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.40 artarken, fiyatı ise yıllık yüzde 63.98 yükseldi. Bu artışın, son 6 yılın en yüksek üçüncü ekim ayı artışı olduğu belirtildi.

Sebzede miktar endeksi geçen yıla göre yüzde 21.71 artarken, sebze fiyatları yüzde 58.58 arttı. Bu artışın da son 6 yılın en yüksek ikinci ekim ayı artışı oldu.

Meyvede ise geçen yıla göre miktar yüzde 39.08 artarken, fiyat yüzde 7.10 artış gösterdi. Meyve fiyatlarındaki bu artış ise son 6 yılın en düşük ikinci artışı oldu.

ATB’nin internet sitesinde paylaşılan ekim ayı endekslerine göre, aylık bazda miktarlar domateste yüzde 21.88, sebzede yüzde 44.65 ve meyvede ise yüzde 28.71 arttı.

Son üç yılın ekim ayları itibarıyla domateste aylık değişim, miktarda 2020’ye yaklaşırken fiyatta ise 2019’a yaklaştığı belirtildi.

Bir önceki aya göre sebze miktar ve fiyat endeksleri değişimi ise, ekimde 2019 ve 2020 yıllarının ortalamasında gerçekleşti.

Sebzedeki aylık değişimler, miktar itibarıyla mevsimsel eğilimlere uyumlu seyrederken, aylık fiyat değişimlerinde son üç yıldaki en az dalgalı yılını yaşadı.

Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 Ekim endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki iki yılın değişimlerine göre rekor değişimler gösterdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.