Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın Adı, Kendi Yönettiği Operasyona Verildi

Fotoğraf:İHA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), helikopter şehidi Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın adını Kato Dağı’nda 47 gündür devam eden ve başından itibaren kendisinin yönettiği operasyona verdi.

Operasyon kapsamında 6 mağaranın daha tespit edildiği ve bu mağaralarda çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesinin ele geçirildiği açıklandı.

TSK, helikopter kazasında şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın adını, İncebel Dağları-Kato bölgesinde devam eden ve başından itibaren bizzat kendisinin yönettiği operasyona verdi. Operasyon hakkında yapılan açıklamada, 23’üncü J.Snr.Tüm. Komutanlığı sorumluluğunda ve emir-komutasında İncebel Dağları-Kato bölgesinde 19 Nisan 2017’de başlayan operasyonun zor arazi ve hava şartlarında 47 gündür aralıksız devam etmekte olduğunun altı çizildi.

Operasyon bölgesinde (İncebel Dağları-Kato’da) 31 Mayıs-04 Haziran 2017 tarihleri arasında bölücü terör örgütü (BTÖ) mensupları tarafından kullanılan 6 yeni mağaranın tespit edildiği ve şimdiye kadar bölgede tespit edilen mağara sayısının 97’ye ulaştığı belirtildi.

Mağaraların aramalarına emniyetli bir şekilde devam edilmekte olduğu kaydedilerek, 31 Mayıs-04 Haziran 2017 tarihleri arasında Şırnak-Kato Dağı bölgesinde yeni tespit edilen 6 mağara içerisinde yapılan aramada; 32 adet kalaşnikof piyade tüfeği, 43 bin adet kalaşnikof mühimmatı, bin adet doçka mühimmatı, 176 adet el bombası, 2 bin 500 adet bixi mühimmatı, bin 500 adet HK-33 mühimmatı, 10 adet RPG-7 a/t sevk fişeği, 1 adet anti tank mayını, 25 adet T-40 bombaatar mühimmatı kapsülü, 50 adet M-16 dipçiği, 1 adet doçka mekanizması, 10 adet tüp ile çok sayıda yiyecek ve yaşam malzemesinin ele geçirildiği ifade edildi.

Bölgede devam eden operasyonda toplam olarak 751 adet muhtelif tipte silah, 411 bin 335 adet muhtelif mühimmat, 5 tondan fazla amonyum nitrat patlayıcı madde ile 76 tondan fazla yiyecek ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildiği ve operasyonun devam etmekte olduğu bilgisi verildi.

 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.