Senatör Graham, “Türkiye İyi Bir NATO Müttefiki Gibi Davranmıyor”

ABD Kongresinin Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının iyi bir karar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na en fazla tepki veren isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’ye uygulama ihtimali bulunan yaptırımlarla ilgili açıklamada bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye uygulanacak muhtemel yaptırımlar için Hazine Bakanlığı’nın hazır olduğunu açıklamasının ardından açıklamada bulunan Graham şunları kaydetti;

 “Trump’ın, Türkiye’nin Suriye’deki çirkin savaş suçlarına karşı felce uğratacak yaptırımlar uygulanması için Kongre ile çalışması iyi bir karar”

Twitter hesabından da paylaşımda bulunan Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina Senatörü;

“İki partiden de yaptırımlar için güçlü bir desteğin olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin saldırganlığının kıymetli müttefikimiz Kürtlerin yok olmasına yol açmasına izin vermeyeceğimiz kaçınılmazdır. “

“Türkiye’nin hamleleri yalnızca IŞİD, İran ve Rusya’nın yararınadır, İsrail için bir kabus yaratır” diyen Graham, “Türkiye iyi bir NATO müttefiki gibi davranmıyor” ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı Trump ise dün, “Lindsey Graham ve Demokratlar dahil Kongre’nin birçok üyesiyle Türkiye’ye kuvvetli yaptırımla uygulama konusunda uğraşıyorum. Hazine Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi.  Beklemede kalın” ifadelerini kullanmıştı. 

Graham, Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi durumunda, bu ülkeye yönelik iki partinin de destekleyeceği yaptırımlar sunacağız” sözlerini kullanmıştı.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.