Senatör Graham’dan Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi’ye; “Artık Durabilir!”

Senatör Lindsey Graham 28 Şubat 2019 tarihindeUlusal Liman’da CPAC kongresinde konuşuyor. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Çarşamba günü Senatör Lindsey Graham, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’ye “Artık durabilir.” diyerek kendisine bir mektup göndereceğini ve bu mektupta senatodaki cumhuriyetçilerin Başkan Trump’ı Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile yaptığı  telefon görüşmesi yüzünden yüce divanda yargılamayacaklarını söyleyeceklerini ifade etti.

Fox News’e konuşan Senato Yargı Komitesi’nin Başkanı Graham, senatodaki diğer cumhuriyetçilerden Pelosi’ye “Başkan ile Ukrayna arasındaki telefon görüşmesinin metninin yüce divanda yargılanmayı gerektirecek bir suç içerdiğine inanmadıklarını” ifade eden yazılı bir mektup göndermelerini isteyeceğini belirtti. Graham, “Ulusu bir hiç uğruna yok etmek üzereler” diyerek sözlerine şöyle devam etti; ““Nancy Pelosi’nin Cumhuriyetçi senatörlerin, başkanı bu metne dayanarak yüce divanda yargılamayacaklarını bilmesini istiyorum, böylece  ülkeyi yok etmeden önce artık durabilir.”

Pelosi ve diğer üst düzey Temsilciler Meclisi üyesi  demokratlar, Trump’ın, Zelensky’den kişisel avukatı Rudy Giuliani ile birlikte çalışarak eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu Hunter’ı incelemesini istediği üzerine odaklandıklarını belirttiler. Trump ise bu konuda her hangi bir yanlış yapmadığını savundu.

Beyaz Saray’ın Pelosi’nin görevden alma soruşturması açıklamasının ardından yayınladığı telefon görüşmesi metnine göre, Trump mevkidaşına Biden’in bir savcının kovulmasındaki  rolünü araştırıp araştıramayacağını sordu. Bununla birlikte, görüşme metni, Trump’ın Zelensky’ye baskı yapmadığını ve bir bedel karşılığında istenen bir şey olmadığını gösterdi.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell de çabalarından dolayı demokratları ağır bir şekilde eleştirdi. McConnel cuma günü konu ile ilgili olarak “Amerikan seçimlerinin sonuçlarını tersine çevirmek, demokratik sürecimizin çekirdeğine bir saldırı olduğu için en yüksek düzeyde adaleti ve gerekli süreci gerektiriyor ” tweetini attı.  Tweetin devamında ise  “Şimdiye kadar, Meclis, tarihimizdeki diğer bütün Başkanlara uygulanan aynı temel prosedürleri yerine getirmek konusunda başarısız oldu.”  ifadelerine yer verdi.

Beyaz Saray’ın Mektubu

Beyaz Saray salı günü Pelosi ve üç komite başkanına “aşırı partizan ve anayasaya aykırı” görevden alma soruşturmasına katılmayacağını söyledi.

Mektupta, “Araştırmalarını gizlice yürüttün. Temel anayasal hak ve yetkilerini kullananları cezalandırmak peşinde olduğunuzu iddia edip İcra Şubesi görevlilerini tehdit ederek sivil özgürlükleri ve güçler ayrılığı ilkesini ihlal ettiniz.” dendi.

Meclis’in İstihbarat Komitesi üyesi olan Jim Himes, bumektuba hızlı bir cevap vererek Trump yönetimi yetkililerinin mahkeme celbine uymadıkları takdirde hapse atılabileceğini söyledi.

Himes CNN’e, “Bildiğiniz gibi mahkeme çağrısı çok ciddi bir belgedir. Eğer katılım göstermezseniz tam anlamıyla cezaya tabii olursunuz, bunun bir cezası vardır – hapse atılmak ve ceza ödemek gibi” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.