SE’nin Bükreş Deklarasyonunda CHP’ye Destek: “CHP’nin AB’ye Üyelik Sürecindeki Mücadelesini Destekliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in katıldığı Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş’te yapılan Avrupa Komitesi toplantısında yayımlanan Bükreş Deklarasyonuna, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine ilişkin olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin mücadelesine dikkat çekici destek ifadeleri eklendi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi Toplantısı’na katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı olan Özel, Bükreş Parlamento Sarayı’nda düzenlenen toplantıda Türkiye’yi temsil etmek üzere yer aldı.
Özel’e, Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, İstanbul Milletvekili Namık Tan, Parti Meclisi Üyesi Emin Umut Dikili ve eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Bucak eşlik etti.

Özgür Özel, deklarasyona ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz” ifadesini kullandı. Sosyalist Enternasyonal’in Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Komitesi toplantısında yayımlanan Bükreş deklarasyonunda, CHP’nin yerel seçim başarısı ve Türkiye’nin AB sürecine ilişkin önemli vurgular yer aldı. Genel Başkan Özel’in ve CHP heyetinin girişimiyle deklarasyona eklenen ilgili bölümle, sol sosyal demokrat partiler nezdinde AB yolculuğunda önemli bir adım atıldı. Oy birliği ile kabul edilen deklarasyonda, “Türkiye’den üye partimiz CHP’yi son yerel seçimlerdeki etkileyici zaferlerinden dolayı tebrik ediyor ve Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde büyük atılıma yol açacak demokrasi ve reform mücadelesini destekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Özel, Bükreş Deklarasyonu’nda bu bölümün yer almasına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz. Türkiye’nin haklarını Avrupa’da savunacağımızı pek çok kez söyledik. Bu kapsamda Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş Deklarasyonu’nda böyle bir bölümün oy birliği ile kabul edilmiş olması çok önemlidir” ifadesini kullandı.

Toplantıda Sosyalist Enternasyonal ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup arasındaki ilişkileri yürütme görevine ise Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke getirildi.
Özel, burada yaptığı konuşmada ayrıca Fransa’da yarın (7 Temmuz 2024) yapılacak parlamento seçimlerinin ikinci turuna ilişkin çağrı yaptı. Özel’in çağrısı şöyle:
“Yarın Fransa’da oy kullanacak olan ve sözümüze değer veren tüm Fransız vatandaşı Türkleri, bir kez daha aşırı sağa karşı sandık başına gitmeye ve oylarını demokrasiden yana kullanmaya davet ediyorum.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.