Shen Yun Dansçısının Annesi, İnancı Nedeniyle Çin’de 4 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Steven Wang’ın babası daha önce ÇKP tarafından yapılan işkence sonucu ölmüştü. Şimdi de annesi, Falun Gong’a olan inancından dolayı hedef alınıyor.

Steven Wang, Shen Yun baş dansçısı, 31 Mart 2023’te New York eyaletindeki evinde. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Geçtiğimiz 15 yıl boyunca Steven Wang ve bir okyanus ötede, Çin’de yaşayan ailesini bir araya getiren tek şey cep telefonuydu.

Aynı telefon 2009’da babasının sadece inancından dolayı bir Çin hapishanesinde yıllarca tutuklu kalmaktan kaynaklanan böbrek yetmezliği nedeniyle öldüğü haberini getirmişti.

Başka bir telefon görüşmesinde Wang, annesinin geçen Temmuz ayında tutuklandığını öğrendi. Bu ayın başlarında, babasının hapse girmesine neden olan aynı nedenle, annesinin de dört yıl hapis cezasına çarptırıldığını öğrendi.

Sevdikleriyle arasındaki bağlantının bu kadar kırılgan olduğunu düşünmek Wang’ın içini sızlatıyor.

Shen Yun baş dansçısı Steven Wang 31 Mart 2023’te New York eyaletindeki evinde, yıllar önce annesi ve kız kardeşleriyle çekilmiş bir fotoğrafa bakıyor. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

New York eyaletindeki evinde The Epoch Times’a konuşan Wang, “Ailemde haberleri her zaman en son ben duyarım” dedi.

36 yaşında profesyonel bir dansçı ve Amerikan vatandaşı olan Wang, Çin’in merkezindeki Shaoyang’da doğdu. Hayatının ilk yirmi yılı boyunca bu şehri memleketi olarak gördü. Ancak bugün, ailesi için duyduğu endişenin canını yakmasına rağmen, geri dönmesinin bir yolu yok.

Wang da ebeveynleri gibi, Çin Komünist Partisi tarafından yirmi yılı aşkın bir süredir acımasızca bastırılan Falun Gong manevi inancını uyguluyor.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, doğruluk, merhamet ve hoşgörü değerlerine odaklanan meditatif egzersizleri ve ahlaki öğretileri içermektedir. Uygulama 1990’larda – tahmini 70 ila 100 milyon uygulayıcıyla – büyük bir takipçi kitlesi çekti. Böylece iktidardaki komünist rejimi bu durumu, kendi otoriter hakimiyeti üzerinde bir tehdit olarak algıladı.

1999’dan bu yana Wang’ın babası gibi yüzbinlerce Falun Gong uygulayıcısı amansız bir yok etme kampanyasının hedefi oldular. Öldürüldüler, hapse atıldılar veya esir edildiler ve Falun Gong topluluğunun geri kalanı sürekli bir zulüm tehdidi altında tutuldu.

Shen Yun baş dansçısı Steven Wang, 31 Mart 2023’te New York eyaletindeki evinde Falun Gong meditasyonunu uyguluyor. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

On beş yıl önce Wang, New York’a gitmek üzere evinden ayrıldığında annesi Liu Aihua, havaalanına kadar ona eşlik etti.

Vedalaşırken ona “kendine çok iyi bak,” demişti.

O zamana kadar Wang 12 yıl boyunca klasik Çin dansı eğitimi almıştı. Sanatını daha yüksek seviyelere taşıma hevesiyle, Shen Yun Gösteri Sanatları’na katılmak için denizaşırı bir yolculuğa çıkıyordu. Shen Yun Gösteri Sanatları Merkezi, komünist rejim tarafından yok edilmeye çalışılan 5000 yıllık geleneksel Çin kültürünü yeniden canlandırmayı amaçlayan New York merkezli bir şirkettir.

Annesiyle son kez yüz yüze konuştuğundan habersizdi.

Bir Aile Nasıl Değişti

Üç ablası olan Wang’ın her iki ebeveyni de bir zamanlar ortaokul öğretmeniydi. Ancak rejimin artık yürürlükten kaldırılan tek çocuk politikasının izin verdiğinden daha fazla çocuk sahibi olma kararı, işlerine mal oldu ve geçimlerini sağlamak için küçük işletmeler kurmak zorunda kaldılar. Bu onların üzerinde bir baskı daha oluşturdu. Zaten çeşitli sağlık sorunlarından da mustariplerdi.

Wang ailesine uyum getirdiği için doğruluk, merhamet ve hoşgörü değerlerini öğreten Falun Gong’a inandı. Babasının şeker hastalığı, annesinin yüksek tansiyonu ve kalp sorunları, 1996 yılında uygulamaya başladıktan sonra yok oldu.

Steven Wang (sağdan ikinci) ailesiyle birlikte 1996’da Çin’de. Annesi Liu Aihua (ortada), Mart 2023’te inancından dolayı dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. (Steven Wang’ın izniyle)

Wang çocukken yaramazlık yaptığında anne babası, o zamanlar normal sayılan onu dövmek yerine, onunla mantıklı bir şekilde konuşur ve bakış açısını dinlerlerdi.

Ancak rejimin 1999’da başlayan şiddetli zulmü, huzurlu aile yaşamlarını alt üst etti.

2003 yılında Wang’ın babası dördüncü kez hapiste yattıktan beş ay sonra, bir deri bir kemik kalmış, diyabet ve böbrek yetmezliği başlamıştı.

Falun Gong zulmünü belgeleyen ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui’nin yayınladığı bir raporda, hapishane doktorunun “Bu adam bugün serbest bırakılmazsa, yarın ölecek” diyerek gardiyanları uyardığı bildirildi.

Ölümünden sorumlu tutulacaklarından korkan gardiyanlar, onu serbest bıraktı.

Wang 2008’de Çin’den ayrıldığında, babasının sağlığı o kadar kötüleşmişti ki, ancak ağrı kesicilerle uyuyabiliyordu. Wang Çin’deki okul tatillerinde, babasının ağrısını hafifletmek için sık sık vücuduna masaj yaptığını hatırlıyor.

Wang 2009 yılının o uğursuz Kasım gününde eve telefon ettiğinde babasının tanıdık sesini duyacağını umuyor, her zamanki gibi nazik eleştirileri ve cesaretlendirmeleri ile onu hayatta doğru yöne yönlendirmeye çalışacağını hayal ediyordu.

Ancak telefonu annesi açtı ve babasının böbrek yetmezliğinden öldüğünü söyledi.

Wang bir dolaba saklandı ve bir saatten fazla ağladı. Sanki “gökyüzü yere düşmüş” gibi hissediyordu.

“O güne kadar sadece televizyonda gördüğüm bir olay birdenbire başıma gelmişti ve bir anda hayatımdaki dayanak noktası gitmişti” diyor.

Shen Yun baş dansçısı Steven Wang, 31 Mart 2023’te New York eyaletindeki evinde. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Dans şirketinin dünya turuna çıkmasına bir ay kalmıştı. Wang acıdan kaçmak için kendisini bir şeylerle meşgul etti: koşu yaptı, antrenman yaptı ve dans hareketlerini ezberledi.

Yine de gecenin geç saatlerinde keder geri geliyordu ve yapabildiği tek şey “odasına dönüp kendisini bir battaniyeye sarmak ve acıyı azar azar yutmak” oldu.

O çaresizlik duygusu onu şimdi bile ürpertiyor.

Dönerse zulüm görme riskinin ne kadar yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Bir evim var ama geri dönemiyorum” diyor.

“Babam öldüğünde onu son bir kez bile göremedim.”

Yıllar sonra yetkililer annesini hedef alırken, Wang yine ancak uzaktan izleyebiliyor.

Steven Wang’ın annesi Liu Aihua, 2007’de Guangxi Eyaleti, Liuzhou Şehrinde. Liu, Mart 2023’te Çin’de inancı nedeniyle dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. (Steven Wang’ın izniyle)

‘Hiçbir Anlamı Yok’

69 yaşındaki Liu, son cezasından önce 11 kez tutuklanmış ve yaklaşık sekiz yıl çeşitli gözaltı merkezlerinde tutulmuştu.

Aile üyelerinin ifadelerine göre, polis onu tutukladığında bir hastanede yeni doğum yapmış ve hala bilinci yerinde olmayan ikinci kızına bakıyordu. Başka bir tutuklama sırasında Liu önce karanlık, nemli bir odada tutuldu. Daha sonra 17 ay boyunca bir tesiste, büyük bir kârla satılmak üzere plastik çiçekler yapmak için, köle gibi çalıştırıldı. Alçak bir taburede uzun süre oturduğu için vücudunun alt kısmında şişlikler ve iltihaplı yaralar oluştu.

1 Mart tarihli ceza kararında Liu’nun Falun Gong hakkında bilgilendirici materyaller dağıtması ve yerli halkla uygulama hakkında konuşması, suç işlediğinin kanıtı olarak gösterildi. Ayrıca 10.000 yuan (1.500 $) para cezasına çarptırıldı ki bu rakam, birikimleriyle yaşayan biri için ağır bir meblağ.

Steven Wang’ın merhum babası Wang Guanghui, Guilin City, Guangxi, 2007. (Steven Wang’ın izniyle)

Ailesi, geçen Temmuz ayında tutuklanmasından bu yana Liu’yu görmedi ve onun nasıl olduğu hakkında çok az şey biliyor. Yetkililer aylar boyunca Pekin’in katı COVID protokollerini gerekçe göstererek ziyaret taleplerini geri çevirdi.

Wang “70 yaşındaki bir insan neden tutuklanır ki?” diye soruyor. “Hiç bir anlamı yok.”

Liu şimdi Changsha 4 Nolu Gözaltı Merkezinde alıkonulmaktadır. Cezasına itiraz etti ve Wang, annesinin içinde bulunduğu kötü duruma daha fazla dikkat çekmek umuduyla bir imza kampanyası başlattı.

‘Bir Deri Bir Kemik’

Wang ailesinin maruz kaldığı çok sayıdaki ev baskınlarına ve tutuklamalara hiçbir zaman doğrudan tanık olmamıştı. 12 yaşından beri yatılı okuldaydı ve ebeveynleri, Wang ve kız kardeşlerinin yüklerini hafifletmek ve çalışmalarına odaklanmaları için, çektikleri acıları pek belli etmemişti.

Ama Wang’ın ailesi yine de çocuklarını tüyler ürpertici gerçeklerden tamamen koruyamadı.

2002 Çin Yeni Yılı sırasında, ailelerin yılın en büyük kutlaması için bir araya geldikleri günlerde, Wang’ın annesi ve babası gözaltındaydı ve dört kardeş evde kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kaldı. Wang o sırada 14 yaşındaydı.

Steven Wang’ın Çin’de geçen çocukluk yıllarından bir fotoğraf. (Steven Wang’ın izniyle)

Wang “Ailemizin bir bütün olmadığını ilk kez o zaman hissettim” diyor.

O yılın ilerleyen günlerinde Wang ve kız kardeşleri, babalarını hapishanede ziyaret ettiler. Wang ona kalın giysiler ve ev yapımı konserve jambon götürdü.

Gardiyanlar, tutukluların ziyaretçilerle konuşmasına izin vermedi. Wang cam bir panelin arkasından, babasının iletişim kurmak için kara tahtaya kelimeler yazmasını izlerken çok huzursuzdu. Hapishane hayatının orta yapılı babasını ne kadar hızlı bir şekilde “bir deri bir kemik” haline getirdiğini görünce şaşkına dönmüştü.

O günü anlatırken “Yapabildiğim tek şey ona iyi olduğumu ve dans yarışmalarında hangi ödülleri kazandığımı söylemekti” diyor.

Shen Yun baş dansçısı Steven Wang, 31 Mart 2023’te New York eyaletindeki evinde aile fotoğraflarına bakıyor. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

‘Daha Milyonlarcası Var’

Wang Çin’de yaşarken, akranlarıyla konuşmakta zorluk çekiyordu. Hiçbir suç işlememiş olmalarına rağmen ebeveynlerinin neden defalarca hapse atıldığını açıklamak, onun için imkânsızdı. Baskıcı ortamda kendisi de hedef alınır korkusuyla, Falun Gong’u veya ebeveynlerine yapılan zulmü açıkça konuşma özgürlüğüne sahip değildi.

Ama içinde bastırdığı duygular ne olursa olsun, Shen Yun’da dans ederek bir çıkış yolu bulmayı başardı.

Shen Yun 2010 tur sezonunda Wang, Falun Gong’dan vazgeçmeyi reddettiği için dövülerek öldürülen genç bir kızın babasını canlandırdı.

Gösteride, komünist rejimin terör kampanyası başlamadan hemen önce, Wang kızını kollarına alıp saçlarını okşuyordu. Bu sahne Wang’a babasının onu gençken nasıl omzunda taşıdığını hatırlatıyor.

“Babamın omzunda çok keyifli, çok güvende hissederdim” diyor.

Shen Yun baş dansçısı Steven Wang, New Jersey’deki High Point Eyalet Parkı’nda, 28 Haziran 2022. (Daniel Ulrich)

Özgür bir ülkede yaşayan Wang, komünist Çin’de kendi adlarına konuşamayanların sesini duyurmaya söz verdi.

“Bu sadece benim ailemle ilgili değil” diyor. “Dışarıda milyonlarca aile böyle bir çıkmazla veya daha kötüsüyle karşı karşıya” diye ekliyor.

Wang endişeyle Çin’den haber gelmesini beklerken, annesinin dayanıklılığını bilmek onu biraz rahatlatıyor.

Annesi için, “En azından inancının arkasında duruyor ve doğru olduğuna inandığı şeyi yapıyor” diyor.

Yazan: Eva Fu, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.