Sivas Katliamı’nı Anlatan “Hafıza” Sergisi Beyoğlu’nda Açıldı

2 Temmuz 1993’te 33 kişinin yakılarak öldürüldüğü Sivas Katliamı’nın 31. yıldönümü nedeniyle Madımak Katliamı Hafıza Merkezi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle “Hafıza” sergisi açıldı.

“Hafıza” sergisinin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, katliamdan sağ çıkan halk ozanı Ali Çağan, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Koordinatörü ve Sanal Müze Yönetmeni Eylem Şen, katliamda hayatını kaybeden Handan Metin’in ablası Şehriban Metin, Alevi Dernekleri yöneticileri katıldı.
Sivas Katliamı olduğu dönemde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin yönetim kurulunda olduğunu, Ankara’dan Sivas’a otobüslerle deyişler söyleme, semah dönmeye gittiklerini anlatan Ali Çağan, “Elimizde sazlarımızdan başka bir şey yoktu, ne silahımız vardı ne de taşımız. Dünyada benzeri görülmeyen bir şekilde, canlı yayında katliam yaşadık. Oradaki katledilen canlarımızın hepsiyle birebir ilişkisi olan birisiydim. Uzun süre bu katliamdan sağ çıktığımı söyleyemedim. Yoldaşlarımın katledilmiş olmasını, benim oradan sağ çıkmış olmamı kendime yakıştıramadım. Ve yer yer öyle acılı zamanlar yaşadım ki ‘ben de otelde kalsaydım’ dedim” dedi.

Katliamda hayatını kaybeden Handan Metin’in ablası Şehriban Metin, yaşadıklarını anlattı. Kardeşinin yetenekli, sanata düşkün bir genç olduğunu anlatan Metin, “Handan Metin Sivas’a gönderdiğimizde ODTÜ’de okuyordu. 20 yaşındaydı. 30 yıl geçti dendiğinde benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Handan benim için 20 yaşında. 1993’ten sonraki yılları, yaşları asla hesaplayamadım. Benim için 20 yaşında olan Handan ve diğer canlar çağdaş Pir Sultanlardır” diye konuştu.

Bir daha bu acıları yaşamayalım diye…

Açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, ilçede ilk kez Sivas Katliamı anması yapıldığına dikkat çekti, “Biz nefes aldığımız müddetçe Madımak’ın katilleri bizlerin vicdanlarında, ülkenin vicdanlı insanlarının yüreğinde mahkûm olmuş bir davadır” dedi.

İnan Güney’in konuşması sonrası “Unutulmayan” Madımak Sanal Müze Belgeseli gösterimi gerçekleştirildi. “Unutulmayan” belgeseli İstiklal Sanat Galerisi’nde 2 Temmuz’a kadar 11.00-17.00 saatleri arasında her saat başı izleyicilerini bekliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.