Sızan Belgeler, Çin Rejiminin Yüz Tanıma Teknolojisiyle Muhalifleri Nasıl İzlediğini Gösteriyor

26 Nisan 2019’da Huawei’nin Çin’in Shenzhen kentindeki Bantian kampüsündeki monitörlerde yüz tanıma ve yapay zeka ekranı görülüyor. (Kevin Frayer / Getty Images)

Çin anakarasında, yüz tanıma özellikli güvenlik kameraları ve diğer ekipmanlar şehir ve kasabalarda her yerde bulunuyor. Bu teknoloji; ödeme yapmak, ofis binalarına veya havaalanlarına erişmek için mağazaların, kafeteryaların ve bankaların içine kurulmuş durumdadır..

Çin hükümetine ait belgeler, yetkililerin muhalifler de dahil olmak üzere vatandaşları geniş ölçekte izleme planları hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkardı.

Epoch Times, Jiangsu Eyaleti, Nanjing şehri, Liuhe bölgesindeki “kamu güvenliği video izleme inşaatı ve ağ oluşturma için iş liderliği grubu” tarafından yayınlanan belgeleri aldı.

Nanjing şehri hükümeti, 2017’de üç “savunmayı” başlatmak için yüz tanıma teknolojisini uyguladı; bu, yüksek çözünürlüklü gözetleme kameralarının il ve şehir düzeyindeki otoyolların yakınına kurulacağı anlamına geliyor; aynı zamanda ilçe düzeyindeki yollara; ve çekirdek hükümet bölgelerine, ulaşım merkezlerine, hastanelere, meydanlara ve topluluklara.

Belgeye göre yayalar her 10, 20 ve 30 dakikada bir videoya alınmalıdır.

Video Güvenlik Teknolojisini Yükseltme ve Koruma Yönetimini Uygulama Planı, Liuhe Bölgesi, Nanjing Şehri, 2017. (The Epoch Times tarafından sağlanmıştır.)

Uygulama planında, “kamu güvenliği teknolojisi ve koruma yönetimi” iddiası, aslında Çin Komünist Partisi (ÇKP) için ülke çapında bir izleme sistemi ortaya koymayı amaçlıyor.

Temmuz 2020’de İç Moğolistan’ın Wuhai kentindeki polis, ilçeleri, kasabaları ve köyleri kapsayan kırsal alanları hedefleyen bir gözetim programı olan yerel “Sharp Eyes”(Keskin Gözler) projesinde elde ettikleri “başarıların” özet bir raporunu yayınladı.

Girişim ilk olarak, 2008’de Çin Komünist Partisi’nin “kırsal kesimi canlandırma” planları üzerine hazırlanan bir belgede tasarlandı.

Çin’in kentsel alanlarında halihazırda kullanılan 20 milyon “Skynet” kamerada olduğu gibi, “Keskin Gözler Projesi” de suç ile daha etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olmak için bir kamu güvenliği önlemi olarak belirlenmişti.

Rapora göre proje, çeşitli yerel “kilit hedeflerin” 1.158 fotoğrafını başarıyla tanıdı. Sistem, yerel “Yurtiçi Güvenlik” için 60’tan fazla hedef belirledi ve 10’dan fazla kişi suç ile itham edildi. Çin’in Yurtiçi Güvenlik Bürosu ofisleri, Komünist Parti’nin siyasi tehdit olarak gördüğü kişileri etkisiz hale getirmekle görevli gizli bir polis gücü oluşturuyor.

Wuhai polisi yerel “Keskin Gözler Projesi” ile ilgili özet özet raporu, Temmuz 2020. (The Epoch Times tarafından sağlanmıştır)

Bu tür “kilit hedefler”, tipik olarak şikayetlerini dilekçelerle yetkililere iletmek isteyen dini azınlıklar ve hak arayan aktivistler gibi muhaliflerdir.

Çin’de dini özgürlük ve insan hakları üzerine bir dergi olan Bitter Winter tarafından 14 Ocak 2019 tarihli bir raporda, Shaanxi Eyaleti, Xi’an kentindeki yerel halk: “ÇKP zaten evlerimizde bizi izliyor, geriye ne tür bir mahremiyetimiz kaldı? Sanki hepimizin boynumuzda ipler var ve tasmalarla yönlendiriliyoruz. Hepimiz mikroskop altında yaşıyoruz ve bu korkunç.” yazıyordu.

Yazan: Frank Yue, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.