Son Aylarda Çin’de Yaklaşık 2.000 Falun Gong Uygulayıcısı Taciz Edildi veya Tutuklandı

10.000 Falun Gong uygulayıcısının 25 Nisan’da Pekin’de yaptığı barışçıl çağrının 22. yıldönümü anısına, 18 Nisan 2021’de, Flushing, New York’taki bir geçit törenine katılan Falun Gong uygulayıcıları. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Çin Komünist Partisi’nin Falun Gong’a yaptığı zulmü belgeleyen ABD merkezli bir web sitesi olan minghui.org’a göre, Çin polisi son iki ay içinde yaklaşık 2.000 Falun Gong uygulayıcısını taciz etti veya tutukladı.

1.963 kişiden 764’ü tutuklandı ve 1.199’u taciz edildi. Bazıları ev baskınlarına, beyin yıkamaya, finansal zorbalığa ve zorla yapılan kan testlerine maruz kaldı.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, antik Çin kültürüne dayanan manevi bir uygulamadır. Doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerini temel alır. Yavaş hareketlerden oluşan beş adet de egzersizi bulunur. 1992’de halka tanıtıldıktan sonra, 1999’a kadar Çin’deki uygulayıcı sayısı 70 milyon ila 100 milyon kişiye yükseldi. Ardından Çin rejimi, uygulamanın popülaritesini kendi otoritesine karşı bir tehdit olarak görerek, onu ortadan kaldırmak için ülke çapında bir zulüm kampanyası başlattı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP), inançlarından vazgeçmeyen Falun Gong uygulayıcılarını korkutmaya, hapsetmeye ve onlara zarar vermeye devam ediyor.

Şanghay polisi 10 Ekim’de Çin’in doğusundaki Zhejiang Eyaletinin Longquan şehrindeki tren istasyonunda, elektrik mühendisliği alanında uzman bir Falun Gong uygulayıcısı olan Xu Yongqing’i tutukladı. Minghui’ye göre, polis bu tutuklamayı Xu’nun çantasında bir Falun Gong kitabı bulunması gerekçesine dayandırıyor. Ertesi gün Xu yerel bir gözaltı merkezine transfer edildi.

Tutuklanmadan önceki sene Xu, Çinli yetkililerin sürekli gözetimi ve tacizi nedeniyle üç kez taşınmak zorunda kaldı.

Kıdemli mühendis 2017 yılında inancı nedeniyle iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. 28 Kasım 2019’a kadar komşu Jiangsu Eyaletindeki Hongzehu Cezaevi’nde hapis yattı.

Zulme uğrayan bir başka uygulayıcı Hubei Eyaleti Wuhan şehrinin bir sakini olan Zhou Ailin idi. Polis, Falun Gong’a bağlılığı nedeniyle Zhou’yu 29 Eylül’de gözaltına aldı. Bu, ÇKP’nin 1999 yılının Temmuz ayında başlattığı zulümden bu yana Zhou’nun dokuzuncu tutuklanışıydı. Şehrin kamu güvenlik bürosunun Qiaokou şubesinden altı polis memuru, onu Etouwan köyündeki bir beyin yıkama merkezine transfer etti.

Beyin yıkama merkezinde yaşı daha genç olanların yanı sıra, 65 yaş ve üstü 196 uygulayıcı bulunuyordu.

24 Eylül’de Hunan Eyaleti Changsha şehrinde birkaç sivil polis 85 yaşındaki Zhou Weiqun’un evine baskın düzenledi. Polis herhangi bir izin belgesi göstermeksizin detaylı bir arama yaptı ve Zhou’nun 40’tan fazla Falun Gong kitabına el koydu. Onu Juzizhou Polis Karakoluna götürdüler, parmak izleri ve kan örneği de dahil olmak üzere kişisel bilgilerini zorla aldılar. Yerel bir gözaltı merkezine transfer etme girişiminde de bulundular ancak merkez yetkilileri Zhou’nun yaşını riskli bulduğu için polisin talebini reddetti.

Minghui’ye göre, son iki ay içinde gözaltındaki en az bir Falun Gong uygulayıcısı öldüresiye zulme maruz kaldı. 4 Eylül 2021’de Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang Eyaleti Daowai Bölgesinde 67 yaşındaki Su Yunxia, 5 yıllık cezasının bitmesine iki gün kala, bir eyalet kadın hapishanesinde öldü.

Yazan: Frank Yue, Epoch Times

Çeviri: Tilbe Örtün, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.