Sosyal Medyada Kadına Şiddete Dikkat Çekildi

Fotoğraf; Bergüzar Korel-Ceyda Düvenci
Instagram Hesapları

Kadına yönelik şiddete karşı dikkat çekmek için Instagram’da meydan okuma kampanyası başlatıldı.

Sosyal medya platformu Instagram’da #ChallengeAccepted etiketiyle bir akım başlatıldı. Etiketin türkçesi ‘Meydan Okuma Kabul Edildi’

Dünyada başlatılan bu akım kısa sürede Türkiye’de de ilgi gördü. Pek çok ünlü ismin destek verdiği harekette kadınlara uygulanan şiddet, taciz ve eşitsizliğe karşı seslerini yükseltti.

Türkiye’de iktidarın hedefinde olan İstanbul Sözleşmesi’nin etkili bir şekilde uygulanması için kadınlar, sosyal medyada siyah beyaz fotoğrafını #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle paylaştı. Öte yandan fotoğrafı paylaşan kişi, fotoğrafın altına kadın arkadaşını da etiketleyerek meydan okumayı devam ettirdi.

Türkiye’de de var olan kadına yönelik şiddete bir tepki olarak sosyal medyada siyah beyaz fotoğrafların paylaşılmasıyla, kadınların birbirlerini desteklemesi, birlik olduklarını hissettirmesi ve “kadın güçlüdür” mesajını vermeyi hedefliyor.

Sosyal medyada siyah-beyaz fotoğrafını paylaşan kadınlar, #sisterhood, #womenempowerment, #womensupportingwomen etiketleriyle birlikte fotoğrafın altına bir diğer kadın arkadaşını etiketliyor. Etiketlenen kişi de hem siyah – beyaz fotoğrafını paylaşıyor, hem başka kadın arkadaşlarını etiketleyerek zincirleme olarak akıma katılım arttırılıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.