Sosyal Medyada Sonsuz Kaydırmaya Bağımlı Olan Genç, Bunu Bırakmanın Hayatını Nasıl Olumlu Etkilediğini Paylaştı

(Sol: SWNS, Sağ: Illustration – ulyana_andreeva/Shutterstock

Sosyal medyada sonsuz kaydırma bağımlısı olan 17 yaşındaki bir podcast yapımcısı olan İllias, dijital detoksla her şeyi bıraktığında sağlığının ve yaşamının önemli ölçüde iyileştiğini söyledi.

İngiltere’nin engebeli Güneybatı ucundaki bir ilçe olan Lostwithiel, Cornwall’dan olan Ilias Michael, bunu meditasyonla birleştirmenin DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) rahatsızlığını iyileştirmesinde yardımcı olduğunu ve zihinsel sağlığını iyileştirdiğini söyledi.

Illias, “Sosyal medyayı kullanarak sonsuz kaydırmanın içine çekildiğinizi, deneyimlerime dayanarak biliyorum,” dedi. “Birçok insan hayatları üzerindeki olumsuz etkisini anlamıyor, ama benim için bunun ideal olmadığını şahsen biliyorum.”

(İllüstrasyon – Kotenko Oleksandr/Shutterstock)

Sosyal medya bağımlılığının nasıl başladığı hakkında daha fazla bilgi paylaşan genç İllias, 2020 karantinası sırasında tek yaptığının sosyal medyaya girmek olduğunu söyledi.

 “Bu deneyimden size bunun akıl sağlığınız için yapabileceğiniz en kötü şey olduğunu söyleyebilirim” diyen Illias, o dönemi “karanlık bir zaman” olarak tanımladı.

 O dönemde her gün sosyal medyada saateler geçiren İllias, “Kendimi tamamen değersiz hissettim.  Açıkçası durumu bu kadar kötü yapan tek şey sosyal medya değildi, ama 15 yaşımdayken bu büyük bir faktördü,” dedi.

  “Instagram’a girdiğimde aşırı fit ve kaslı erkekler görüyordum, bu da kendimi kötü hissettiriyordu.  İnsanların bakmamam gerektiğini söylediği şeyler bunlar ama bunu durdurmak gerçekten zordu.” dedi Illias.  “Sosyal medyada gezinirken, her yeni gönderi başka bir dopamin kıvılcımı yaratıyor, bu eğlenceli görünüyor, ancak uzun sürmüyor ve bu hedefi elde etmek için neredeyse hiç çaba sarf etmek gerekmiyor.”

 (İllüstrasyon – ulyana_andreeva/Shutterstock)

İllias, belli bir süre sonra o dopamin kıvılcımı olmadan her şeyin sıkıcı göründüğünü fark etti.

 Bu şaşırtıcı durumu ise şöyle ifade etti, “Kıyaslandığında daha az ilgi çekici göründüğü için insanlar kitap okuyamıyor veya yürüyüşe çıkamıyor.”.

Ayrıca, sosyal medyayı ne kadar çok kullanırsa, kendini geliştirmek ve yavaşlayıp hayattaki küçük şeylerden zevk almak için o kadar az motive olduğunu hissetti.

Illias, “Bazen uygulamayı hiç düşünmeden açtığınızı göreceksiniz – ‘hey, bunu yapmayı ben seçmedim,’’ dedi.

 2021 yılında meditasyona başlayınca sosyal medya kullanımını bıraktı.

 Illias, “Sosyal medyayı silmek iyi ama beni bundan uzak durmaya motive eden şey meditasyon yapmak oldu.” dedi.  “Meditasyon yapmaya, dikkatli olmaya ve anı yaşamaya başladığımda, sosyal medyanın dikkatli olmanın tam tersi olduğunu anladım.”

Rastgele insanların rastgele gönderileri olmadan hayatın güzel olduğunu hissetmeye başladı.

 Illias, “Artık her gün meditasyon yapmaya çalışıyorum ve bu gerçekten odaklanmama ve sosyal medyadan uzak kalmama yardımcı oluyor” dedi.

 Illias’ın şu anda kullandığı sosyal medya uygulamaları yalnızca, podcast ortak yapımcısı annesi Laura Jane Williams’la birlikte olan profesyonel çevrimiçi profilleri ve müzik profili için kullandıkları Instagram ve Facebook.

 “Belirli iş amaçları için hala dijital araçları kullanıyorum.  Örneğin, podcast için videolar düzenliyorum ve sosyal medyayı sadece podcast’i tanıtmak için kullanıyorum” diyen İllias,  “Müzik üretebilecekken neden sosyal medyaya ihtiyacınız olsun ki?  Bu harika!” dedi.

 Ailesiyle ve arkadaşlarıyla mesajlaşmak için de Whatsapp kullanıyor.

 “Şimdi telefonumu günde 1-2 saat kullanıyorum, bu hala fazla görünebilir, ancak eskisinden çok daha iyi” dedi.  “Bu zamanın çoğunu insanlarla mesajlaşarak geçiriyorum.”

 Başlangıçta, Illias sosyal medyayı bıraktığında bunun sosyal yönü hakkında endişeliydi.

Bu endişeyi nasıl aştığını ise şu sözlerle aktardı, “Ama sonra, onlarla eğer gerçekten arkadaş olursam, telefon numaralarını zaten alacağımı fark ettim, bu yüzden şimdi arkadaşlarımla konuştuğumda telefonla veya mesajla konuşuyorum.”

 Bazen arkadaşlarıyla aynı sosyal medya trendlerini takip etmemek zor olsa da, bu tecrübe onun hayata  daha çok değer vermesine yardımcı oldu.

Ilias Michael. (SWNS)

Bu arkadaşlıklarına da olumlu yansıdı ve artık daha iyi arkadaşlıkları olduğunu söylüyor.

 “Arkadaşlarımla buluşup yürüyüşe çıkacağım.  Benim yaşımdaki bazı insanlar bunun garip olduğunu düşünecek, ancak anın içinde tek başıma veya bir arkadaşımla birlikte olduğum için çok minnettarım,” dedi Illias.  “Küçük şeylerle orada var olmaktan gerçekten keyif alıyorum.  Biliyor musun, bazen yürüyüşe çıktığımda bir yaprak görürüm ve ‘Bu harika bir yaprak’ derim.”

 Illias sosyal medya ile, insanın şu anda değil, başka birinin hayatında ya da geçmişte ya da gelecekte bir zamanda olduğuna inanıyor.

Ilias’a DEHB teşhisi kondu ve sosyal medya kullanımını azaltmasının bu durumu yönetmesine yardımcı olduğunu söyledi.  Ona göre, anlık dikkat dağıtma unsuru olduğu için, sosyal medya DEHB’si olan insanlar için çok cazip.

 Ancak sosyal medyayı bıraktığından beri Illias daha iyi konsantre olabildi.

 “İnternet ile büyümek, kimliğinizin ve kişiliğinizin bir parçası olarak yerleşmiş durumda.  Bu yüzden onu kendinizden ayırmak gerçekten zor,” dedi Illias.

 Kendisinden sonraki nesiller için daha kötü olduğunu düşündüğü için endişeleniyor.

 “Sosyal medyayı ve sürekli ekran başında olmayı hayatın bir parçası ve bir gereklilik sanacaklar” dedi.  “Z kuşağından diğer insanlara şunu söylemek istiyorum, sadece yürüyüşe çıkın, sosyal medyada çok fazla bulunmayı bırakın.  Meditasyon yapmayı deneyin, anı daha çok yaşamayı deneyin.”

Epoch Times Ekibi bu habere katkıda bulunmuştur.

Makale: SWNS / The Epoch Times

Çeviri: Can Serra / The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.