Stephen Hawking: “İnsanlar Bütün Gün Neden Oturuyor?”

Ünlü İngiliz teorik fizikçi Stephen Hawking, insanların neden tüm gün oturduklarını merak ettiğini söyledi.

Hawking; kar amacı gütmeyen İsveçli bir kuruma, obezitenin ciddiyeti hakkında bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Günümüzde, aşırı kilo ve obezite komplikasyonlarına bağlı olarak çok fazla insan ölüyor. Çok fazla yemek yiyoruz ve çok az hareket ediyoruz.”

Hawking çözümün “birden ortaya çıkan bir teknik” olmadığını; çok basit olduğunu, insanların daha azına ihtiyaç duymaları gerektiği ve daha fazla hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, fiziksel hareketsizlik dünyada ölüm nedenleri arasında 4. sırada bulunuyor.

Hawking, kendisine motor nöron hastalığı tanısı konulduğunda 21 yaşındaydı ve hayatının çoğunu tekerlekli sandalyeye bağlı olarak geçirdi. Daha fazla seçeneği olan insanların neden daha fazla oturmak istediğini ise merak ettiğini söylüyor.

Hawking, “Daha da önemlisi, hareketsiz yaşamın nasıl başlıca bir sağlık problemi haline geldiği, benim anlayışımın ötesinde.” diyor.
İngiliz gazetesi The Guardian’ın bir köşesinde Hawking, yükselen otomasyon ve yapay zekanın, orta sınıf işlerin büyük bir kısmını yok edeceğini ve eşitsizliği artıracağını yazdı. “Fabrikaların otomasyonu, zaten geleneksel üretimdeki işlerin çoğunu yok etti, ve yapay zeka; bu iş yıkımını daha da derinleştirerek orta sınıfa doğru genişletecek gibi görünüyor, sadece en ilgi gerektiren, yaratıcı veya denetleyici roller hala ayakta,” diyerek görüşünü belirtti.

Hawking sözlerine şunu ekledi: “İnternet ve çok az sayıda insan istihdam ederek çok küçük sayıdaki gruplarların muazzam karlar elde etmesini sağlayan platformlar, buna imkan veriyor. Bu kaçınılmazdır, bu ilerlemedir, fakat aynı zamanda da toplumsal olarak yıkıcıdır.”

 

İngilizce kaynak: The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.