Stoltenberg, Türkiye’nin NATO İçin Önemli Olduğunu Söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin NATO için çok önemli bir ülke olduğunu belirtti.

Fransız gazete Le Figaro gazetesine konuşan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleştiği” şeklindeki yorumu değerlendiren Stoltenberg, “NATO, güvenlik konularında hayati önem taşıyor. Her gün bir milyara yakın insanı koruyarak ve savunmaya en büyük katkısını on yıllarca sürdürerek bunu kanıtlamıştır.”  şeklinde konuştu.

Stoltenberg, Barış Pınarı Harekatı’na değindi ve endişelerini dile getirerek,

“Bütün müttefikler harekatı eleştirdi ancak kimse Türkiye’nin NATO’daki yerini sorgulamadı. Türkiye, müttefiklerinin üslerini kullanmalarına izin vererek, DEAŞ ile mücadeleye katıldı. Türkiye, NATO bünyesinde Suriye ve Irak ile sınırda bulunan tek ülke. 3,6 milyon mülteciyi ağırlıyor. Türkiye, NATO için çok önemli. Bunu anlamak için haritaya bakmak ve Türkiye’nin jeostratejik durumunu incelemek yeterli. Bu, fikir ayrılığı bulunan konuları konuşmayı engellemeyecektir.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Stoltenberg, NATO ve Avrupa Birliği’nin rakip olmadığını ikisi arasında bir seçim yapılması zorunda bırakılmaması gerektiğini açıkladı.

Öte yandan Stoltenberg, Norveç, İzlanda, Türkiye, ABD, Kanada ve İngiltere’nin Avrupa’nın güvenliği konusunda önemli rol oynadığına da işaret etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.